Paul Allen és a földönkívüliek
Kaliforniai tudósok nagyszabású projekt keretében kezdtek módszeresen értelmes élet jelei után kutatni a világmindenségben. Kalifornia amerikai szövetségi állam északi részében helyi idő szerint csütörtökön az Allen Telescope Array (ATA) 42 rádióteleszkóp
A Montain View székhelyű Értelmes élet jelei után kutató intézet (SETI) és a kaliforniai Berkeley Egyetem közölte, hogy rövid időn belül 350 teleszkópból álló hálózat figyeli a világűrből felfogható jeleket. A csillagászok remélik, hogy 2025-ig képesek lesznek földönkívüli civilizációról jelzéseket felfogni.
Seth Shostak, a SETI csillagásza az 1997-ben forgatott, Kapcsolat (Contact) című hollywoodi filmmel hasonlította össze a projektet. A filmben Jodie Foster egy tudóst alakít, aki egy magányos megfigyelőállomáson próbál megfejteni távoli civilizációból érkezett üzenetet.
"Az Allen Telescope Array körülbelül olyan, mintha 200 millió Jodie Foster kutakodna a világmindenségben. Értelmes élet jeleit felfogni a Tejútról azonban ahhoz hasonlítható, mintha valaki tűt keresne a szénakazalban - ismerte be Shostak.
Az ATA Paul Allenről, a Microsoft szoftver-konszern társalapítójáról kapta a nevét. A milliárdos mintegy felét finanszírozta a (35 millió eurónak megfelelő) 50 millió dollár költségű projektnek.
Forrás: mti