Földrengésben világelső

A világ első föld alatti földrengés-megfigyelő állomását tervezik létrehozni a Szent András-törésvonalon, s az első furatmintát nemrég mutatták be a szakemberek.

A Szent András-törésvonal folyamatos kéregmozgásairól és rengéseiről híres, a lehető legideálisabb hely a földmozgások keletkezésének kutatására. Ezért is akarják itt létrehozni a világ első föld alatti földrengés-megfigyelő állomását mintegy 25 millió dollárból (4,4 milliárd forint).

Az első furatmintát, amely összesen egytonna súlyú, a minap mutatták be a szakemberek, s ezzel megtették az intézet létrehozásához szükséges első lépést. Ám jövőre máris érzékelő berendezéseket terveznek elhelyezni a furatban, hogy közvetlen közelről tetten érhessék a rengések keletkezését.

A Szent András-törésvonal a földkéreg egyik legjelentősebbike, Kalifornia államot választja ketté a csendes-óceáni és az észak-amerikai kőzetlemez találkozásánál, ezek átlagosan évente 1 centiméter sebességgel tolódnak egymásra.

A törésvonal rendkívül aktív, gyakoriak a rengések, ám ezek többségét nem érzik meg az emberek. A legpusztítóbb földrengés az újkori történelem során a San Franciscót romba döntő földmozgás volt 1906-ban. Nevezetesebb rengés volt 1989-ben Loma Prietában, valamint 1994-ben, ez utóbbi súlyos károkat okozott nemcsak Los Angelesben, de egész Dél-Kaliforniában.

Forrás: mti