Az SZDSZ ragaszkodik hozzá

Magyarország talán legsúlyosabb társadalmi problémája a romák szegregációja. Miközben az oktatás lenne az egyetlen valós lehetőség a romák helyzetének tartós javulására, még ma is számos iskolában különoktatásra kényszerülnek a cigány gyerekek. Minden tud

Nincs az a felzárkóztató oktatás, amely többet érne annál, mint amikor, lerombolva a falakat, romák és nem romák együtt tanulhatnak. Semmilyen vizsgálat nem támasztja alá azt a vélekedést, hogy az osztályokban lévő roma gyerekek visszatartják a többieket, éppen ellenkezőleg, tény, hogy az integrált oktatás segíti egyedül a felzárkózást.

Az erkölcsi meggyőződésen túl, erre a belátásra épült az előző négy év oktatáspolitikája. A Magyar Bálint által vezetett oktatási minisztérium deszegregációs-integrációs programja talán az, amire az előző kormány a leginkább büszke lehet. Ha van olyan tett, ami miatt nem igaz Gyurcsány Ferenc elhíresült öszödi mondata, hogy négy évig nem csináltunk semmit, az éppen az iskolai szegregáció ellen indított küzdelem. Magyar Bálint minisztersége alatt lett kimondva a diszkrimináció tilalma az iskolákban, ő vetette be az integrált oktatás pénzügyi ösztönzését.

A tegnapi napon nyilatkozat jelent meg az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetőjétől, melyben éles támadást intézett az integrált oktatás, egyben az előző négy év egyik legfontosabb oktatási programja ellen. A szocialista oktatáspolitikus kijelentése, miszerint „meg kell teremteni, hogy például matematika- és fizikaórán a lemaradtak ne tartsák fel társaikat, de mondjuk testnevelés- és rajzórán együtt lehessenek” a legutálatosabb előítéletekre támaszkodik. Eszerint: a romák szellemileg nem, csak fizikailag lehetnek érettek. Az SZDSZ a leghatározottabban elhatárolódik ettől a kijelentéstől, és az általa megjelenített szemlélettől. Az SZDSZ ragaszkodik a Kormányprogram vállalásához, mely kimondja, hogy a Kormány fellép a szegregációval szemben.

Az SZDSZ értetlenül fogadja, hogy bár egy nap eltelt a szocialista politikus kijelentésének megjelenése óra, az Oktatási Minisztérium azóta is hallgat.
Forrás: MTI