Felújított némafilmek

A Csak egy kislány van a világon című, 1929-ben készült magyar film és az 1917-es Pál utcai fiúk felújított kópiáját láthatja a közönség novembertől az Örökmozgó Filmmúzeumban - közölte a Magyar Nemzeti Filmarchívum kedden az MTI-vel.

A két alkotást vetítették a filmarchívumok legnagyobb nemzetközi fórumán, az olaszországi pordenonei némafilmfesztiválon, ahol Magyarország volt a meghívott vendég az idén - mondta Fejes Katalin, a filmarchívum sajtóreferense.

Hangsúlyozta: mivel Magyarország még nem képviseltette magát a rendezvényen, ezért a meghívás elismerésként értékelhető, bizonyítja azt, "hogy tényleg csináltak valamit a magyar archivátorok".
Különös jelentősége van ennek akkor, ha figyelembe vesszük, hogy a magyar filmarchívumnál jobb technikai lehetőségekkel rendelkezik több külföldi archívum - fűzte hozzá a sajtóreferens.

Beszámolt arról is, hogy a pordenonei fesztivál igazgatója a hétfői ünnepségen köszöntőjében kiemelte a Magyar Nemzeti Filmarchívum példaértékű, a felújítások és filmmegőrzés területén végzett munkáját.

Gaál Béla rendezése, a Csak egy kislány van a világon az egyik első magyar hangosfilm, illetve egyike az utolsó hazai némafilmeknek is, mivel eredetileg hang nélkül készült. Címét egy népiesült műdal kezdősorából kölcsönözték. Az 1930-ban bemutatott film hozta meg a hazai hírnevet a főszereplőknek, a fiatal Jávor Pálnak, illetve a később világsztárrá vált, akkor 17 éves Eggerth Mártának, aki Katinka szerepét játszotta. Másik partnere a filmben Vándory Gusztáv volt.

Az alkotásból úgy lett hangosfilm, hogy a stáb egy napra kölcsön kapta az éppen Budapesten forgató amerikai vállalat, a Fox Movietone News berendezését.

Forrás: MTI