Évezredek után újra mindenki láthatja Tutanhamont

Egyiptom a jövő hónapban kiállítja a fiatalon, 18 évesen elhunyt Tutanhamon fáraó múmiáját a Luxor melletti Királyok Völgyében, méhozzá a fáraó eredeti sírjában.

A sírt érintetlen állapotban fedezte fel Howard Carter brit régész 1922-ben, sírrablók soha nem tettek kárt benne - mivel nem akadtak rá. A fáraó arcát első ízben pillanthatja meg a közönség. A múmiát klimatizált üvegládában helyezik el, csak feje lesz látható, testét vászontakaró borítja. Bár a múmia kettős koporsóban nyugszik a sírban, a látogatók ezreinek kilégzése által kibocsátott nedvesség károsíthatja.

Jóllehet az érintetlenül feltárt sírban talált hihetetlenül gazdag kincsek azóta bejárták a világot, a fáraó mumifikált holttestét csak néhányszor vizsgálták meg eddig.

Tutanhamont titokzatosság veszi körül azóta, hogy Lord Carnarvon, a régész Carter szponzora és egyike azoknak, akik elsőkként léptek be a feltárt sírba, röviddel utána fertőző szúnyogcsípésbe belehalt. Korabeli sajtójelentések szerint Carter fáraói átkot szabadított el, amely végzett Carnarvonnal és másokkal, akiknek a sír feltárásához közük volt. Tudósok annak idején azt feltételezték, hogy esetleg a sírban "szunnyadó" kór ölhette meg a brit arisztokratát.
Forrás: MTI