Korszerűsítésre szorul a pedagógiai program

A munkaerőpiac igényeihez rugalmasabban igazodó szakképzés érdekében a pedagógiai fejlesztési programok áthangolására van szükség - a többi között erről beszélt Budapest főpolgármester-helyettese kedden Visegrádon egy szakmai konferencián.

A fővárosi középfokú oktatási intézmények vezetőinek rendezett programon Horváth Csaba (MSZP) elmondta, hogy a stratégiai terv szerint 2010-ig 16 területi integrációs szakképző központot kell felállítani.

Ezek az emelt szintű oktatást lehetővé tévő intézmények olyan tudással bocsátják útjukra a diákokat, mint amilyen a gyakorlatban már több éves tapasztalattal rendelkező kollégáiknak van. Így az elhelyezkedésre és a magasabb alapbérbér kialkudására is nagyobb az esélyük ezeknek a pályakezdő fiataloknak - tette hozzá.

Ugyancsak a feladatok között jelölte meg a főpolgármester helyettes a nyolc plusz négy éves oktatási rendszer nagyobb arányú elterjesztését. Az ilyen jellegű iskolákban ugyanis a gyerekek több időt kapnak a végleges pálya kiválasztásához, menet közben nagyobb a döntési szabadságuk, hogy képességeiknek, ambíciójuknak megfelelő szakma felé orientálódjanak - érvelt.

A finanszírozás anomáliái között említette Horváth Csaba azt a helyzetet, hogy Pest megyéből 20 ezer diák jár tanulni fővárosi középiskolákba. Az ebből fakadó oktatási költségek a fővárost terhelik, holott a helyi önkormányzatok kötelezettsége lenne a tanulás biztosítása. Ezért egy most készülő javaslat szerint az érintett Budapest környéki önkormányzatoknak nagyobb részt kellene vállalniuk ezekből a kiadásokból - hívta fel rá a figyelmet.

Forrás: MTI