Arcok, tájak, lovak a Dési Galériában

Arcok, tájak, lovak címmel Holesch Dénes festőművész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden Budapesten, a Dési Galériában - közölte Fekete Klára, a tárlat szervezője az MTI-vel.

A Felvidéken született képzőművész hosszú vándorlása során készített tájképei és portréi, valamint néhány lovas képe is szerepel az Aranytíz Művelődési Központ galériájában rendezendő kiállításon - mondta Fekete Klára hétfőn a távirati irodának.

Mint hozzátette, a tárlat anyaga az örökké vándorló művész családjától és különböző magángyűjtőktől származik. A kollekcióban látható Holesch Dénes Udvarlás című alkotása is, amely olyan népszerű volt az 1950-es években Amerikában, hogy rekord mennyiségű másolat készült róla.

Holesch Dénes festőművész (1910-1983) Besztercebányán született. Elsősorban lovas képeiről ismert, de igen jelentős portré és tájképfestői munkássága is. Egész életét - emberi és alkotói értelemben egyaránt - az örökös vándorlás, a tudatos célkeresés és a nyughatatlanság jellemezte.
A művész a budapesti Képzőművészeti Akadémia elvégzése után járt Kínában és több távol-keleti országban. Több évig élt Ausztráliában, Angliában, Amerikában, Franciaországban, Ausztriában, Svájcban. A 60-as években a New York-i Portréfestők Társaságának tagja lett.

Egy időben - megrendelésre - hollywoodi sztárokról, köztük Burt Lancesterről és David Nivenről is készített portrékat.

Alkotásai - mintegy 600 festmény - megtalálhatók a világ számos múzeumában, köztük Portugáliában, Németországban, Amerikában és a budapesti Szépművészeti Múzeumban.
Holesch Dénes életútjáról 2001-ben A szabadság rabságában címmel jelent meg könyv Budapesten, Fekete Klára tollából.

A Holesch Dénes 20 munkáját felvonultató tárlat október 22-ig tekinthető meg a Dési Galériában.

Forrás: MTI