Orfeusz temploma öregebb a piramisoknál

Értékes leletek feltárásához vezetett idén nyáron a hosszúra nyúlt régészeti évad Bulgáriában. Egyenesen szenzációs eredmény született a Szófiától 250 kilométerre délkeletre fekvő Kardzsali városának közelében a mítikus görög énekes, Orfeusz szentélyénél

A Tatul bolgár falú mellett végzett ásatások során az Ovcsarov vezette régészcsoport a rézkorszakból (Kr. e. 4300-2200) fennmaradt rétegre bukkant, amelyben sikerült épületmaradványokat és kulturális tárgyakat is feltárniuk. A professzor szerint szarvasokat és vaddisznókat áldoztak fel azon a helyen és mintegy 30 áldozati oltár maradt fenn, amelyeken megjósolták a jövendőt. Ovcsarov szerint a Kr.e. 2. évezredben a mondabeli énekest, Orfeuszt is tisztelték abban a szentélyben.

Egy helyi idegenvezető szerint a szentélyt az ősidőkben a sziklák között állították fel a szabadban és csak a bronzkorszakban faragták valamilyen alakúra a hatalmas köveket, amelyek azután piramis alakot nyertek, de nem hegyezték ki őket. Odabenn hatalmas sír található, feltételezések szerint Orfeusz jelképes sírja.

"Orfeusz sírjától" nyolc kőlépcső vezet a templomhoz, amelynek oltárát sziklák fogják körül. A hat méter magas, majdnem négyzetalakú templom óriási kövekből épült. A Tatul mellett emelkedő egész "szent hegyet" kőfal védelmezi. Egészen a Kr. u. ötödik századik tartott ennek a szent helynek a kultikus használata. Akkor ugyanis az ott élő trákok felvették a keresztény vallást.

Forrás: MTI