Ősleves, gleccsertej és kőtészta

Idén a fény kerül a középpontba Egerben a Kutatók Éjszakáján, az Eszterházy Károly Főiskola pénteki programjában azonban a vulkáni működés szépségeivel is megismerkedhetnek az érdeklődők, a földtani büfében pedig szó szerint belekóstolhatnak a geológiába:

A Kutatók Éjszakájának programja szerint az egri Eszterházy Károly Főiskolán az érdeklődők megtudhatják, hogy a klasszikus és modern műalkotásokon, elsősorban festményeken hogyan jelennek meg különböző légköri és egyéb fényhatások. Fény a zenében címmel pedig komolyzenei koncertet rendeznek, amelyen fényhez kapcsolódó zeneműveket adnak elő a főiskola oktatói, kutatói.
A kulturális programok mellett lesz optikai show és fényszimpózium, ahol az érdeklődők megtudhatják, hogyan keletkezik a fény, és megismerkedhetnek a fény színeivel.

A Láss csodát! - Fények, színek és érdekességek az élővilágban című program keretében a szemnek láthatatlan dolgokat hallják, érzékelik és tapintják majd a látogatók a fény nélküli színházban, a mikroszkóp alatt és a kiállításon. Az előadók bemutatják, hogy a fények és a színek milyen szerepet játszanak az élővilágban.

A legyen világosság - matematikai játékok Platón szobájában című rendezvény látogatói megismerhetik a matematikai varázskártyákat, érdekes memóriajátékokat tanulhatnak, s felfedezhetik a matematikatudomány szépségeit, titkait.

A fény útja, az információ útja című program interaktív bemutatója a fénynek az informatikában betöltött szerepét ismerteti: olyan informatikai eszközöket láthat a közönség, amelyek működésében kulcsszerepe van a fénynek.

A Szőlő és bor: a fény ajándéka elnevezés játékos vetélkedősorozatot takar a borkultúra és borgasztonómia tárgyköréből. Lesz fényaerobik, s "Fénylő buzogány címmel" fénytánc.
Emellett az érdeklődők ellátogathatnak a varázstoronyba, ahol érdekes, a természetben zajló folyamatokat figyelhetnek meg az alapvető fizikai jelenségektől a kémiai reakciókon és a biológiai folyamatokon át az ökoszisztémák működéséig.

A Kutatók Éjszakáján a látogatók megismerkedhetnek a vulkáni működés szépségeivel, valamint a tenger partformáló tevékenységével is.

A főiskolán földtani büfé üzemel majd. Itt a látogatókat ennivaló földtani képződmények a várják a Föld minden szférájából. Az étkek kínálatában szerepel az ősleves, a gleccsertej, a kőtészta, az ásványvíz, valamint a Rudapite kusz-kusz.

A Kutatók Éjszakájának célja, hogy az embereket közelebb vigye a tudományhoz, s növelje a tudományos karrier vonzerejét a fiatalok körében. Szeptember utolsó péntekén Európa-szerte 29 ország több mint 150 városában zajlanak hasonló szórakoztató-ismereterjesztő események.

Forrás: MTI