Kihal az üstökös csér
A ritka, kínai üstökös csér - Thalasseus bernsteini -, melynek tojásait ínyencségként keresik, öt éven belül kihalhat, ha a hatóságok nem hoznak létre védelmi intézkedéseket - jelentette egy környezetvédelmi szervezet.
Tavaly év vége felé, a kutatók a ritka, kínai folyami delfint is majdnem kihaltnak tekintették, miután elvégeztek egy gyakorlatilag eredménytelen, hathetes kutatást a Jangcéban.
Egy csoport kínai kutató az utóbbi sikeres, költő időszakok során végzett felmérést és mutatta ki, hogy az üstökös csér egyedszáma mindössze 50 madárra csökkent, mely fele a három évvel ezelőtt fellelt populációnak - áll a Birdlife International környezetvédelmi szervezet jelentésében. A jelentés szerint, azonnal intézkedés nélkül a madaraknak kevesebb, mint öt évük van, mielőtt teljesen eltűnnének két megmaradt költőhelyükről. A kínai kutatócsapat szerint is "a madár a kihalás szélén van".
A madarakra a legnagyobb veszélyt tojásaik begyűjtése jelenti költőhelyeiken, a Csiusan-szigeteken és a Matsu-szigetnél, Kína keleti partjainál. A csérek tojásait - melyek a helyiek hiedelme szerint sokkal táplálóbbak, mint a tyúktojások - Csöcsiang és Fucsien parti provinciák boltjaiban találták meg darabonként öt dollárért, sőt még Matsu piacán is akadt belőle, mely Tajvan fennhatósága alatt áll.
A hatóságoknak meg kellene akadályozniuk a tojások begyűjtését és eladását, emellett figyelniük kellene a madarakat, és többet kellene tenniük a költőhelyek védelmében. A kínai folyami delfint, mely évmilliókon keresztül életben maradt, decemberben nyilvánították kihaltnak. Körülbelül 400 egyed élt még a Jangcéban a nyolcvanas évek elején, ám túlélésük a megnövekedett hajóforgalom, a túlhalászat, és az élőhelyek degradációja miatt ellehetetlenült.
Forrás: hirado.hu