Húsz milliárddal többet fizetünk a gyógyszerekért idén

Az idei első félévi adatok alapján a betegek 9 százalékkal kevesebb gyógyszert vettek, de így is 23 százalékkal többet fizettek a készítményekért, mint tavaly - mondta Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke a szervezet pénteki tájékoztatóján.

A gyógyszergazdaságossági törvény miatt negyedévente, sőt mostanában havonta változnak az árak - mondta az elnök. A patikáknak számára szinte követhetetlen ez az állandó változás, nem tudják, miből mennyit rendeljenek, hiszen senkinek sem érdeke, hogy a készlet megmaradjon. Hozzátette: a forgalomcsökkenés miatt idén 9 milliárd forinttal kevesebb lesz a patikák bevétele, ami azt jelenti, hogy főleg az egyébként is kis forgalmú gyógyszertárak csődbe mennek.

Horváth Tamás elmondta: idén körülbelül 100 új patika nyílik, de valamennyi a nagy forgalmú helyeken, tehát főleg Budapesten és agglomerációjában. Ez tehát nem oldja meg a problémát. A kamara szerint az egyetlen megoldás az lehetne, ha korrigálnák a gyógyszertárak árrését és a gyógyszerek állami támogatását is emelnék.

Hankó Zoltán, a kamara alelnöke utalt arra, hogy vannak olyan, a kormány gazdasági holdudvarához kötődő érdekcsoportok, akiknek kedvez a gyógyszertárak ellehetetlenülése, hiszen betötlhetik a csődök miatt üresen maradt, ellátatlan területeket. A készítmények növekvő ára, a vizitdíj és a dobozdíj bevezetése nagy terheket ró a lakosságra - mondta az alelnök. A betegek ezért egyre kevésbé váltják ki a receptjeiket és mennek el orvoshoz. Ez utóbbit bizonyítja az az első féléves adat, amely szerint 18-20 százalékkal csökkent az orvos-beteg találkozások száma.

Szabó Sándor, a kamara tiszteletbeli elnöke szerint mindez oda vezet, hogy nőni fog a halálozások száma. "Működik a magyar holokauszt" - fogalmazott Szabó Sándor. Elmondta: becslések szerint már idén 10 százalékkal többen halnak meg amiatt, hogy kényszerűen kikerülnek az ellátási rendszerből.
Forrás: FH