A vállalkozók még nem érzik az uniós csatlakozás előnyeit

A munkaadói érdekképviseletek, a kamara szerint a vállalkozások nagy lehetőséget láttak az európai uniós csatlakozásban, de ennek előnyeit egy részük még nem érzi.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára úgy vélekedett, hogy az európai uniós csatlakozás Magyarországnak nagy lehetőséget teremtett. A vállalkozások reménykedtek abban, hogy méltányosabb, egyszerűbb, áttekinthetőbb adó- és járulékrendszer lesz, de ez nem valósult meg. Nem az európai uniós csatlakozással van a baj, hanem azzal, hogy kormányzati intézkedések nagyban lerontják a közhangulatot - tette hozzá.

Kassai Róbert, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) alelnöke szerint is óriási lehetőségek nyíltak meg a csatlakozással, amelyeket csak részben tudnak kihasználni a vállalkozások. Ennek egyik oka, hogy a politika döntéseivel nem minden esetben szolgálta a gazdaság érdekeit.

Az IPOSZ alelnöke utalt arra, hogy a magyar kis- és középvállalkozások nehéz helyzetben vannak, de ennek nem az európai uniós belépés, a versenyhelyzet megnövekedése az oka, hanem a jelen pillanatban kényszerpályán lévő gazdaságpolitika. Wimmer István, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) főtitkára elmondta, hogy az általuk képviselt közepes és nagyvállalatok számára a csatlakozás nem okozott drámai változást.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke úgy vélekedet, hogy pozitívumok és negatívumok egyaránt jellemzik a csatlakozást követő időszakot. A kamara elnöke szerint az EU-pályázati pénzeknek csak kisebb hányada, mintegy ötöde szolgálta a vállalkozások segítését, a második Nemzeti Fejlesztési tervben ez az arány tovább csökken.
Forrás: MTI