Az észak-koreai atomprogramról tárgyalnak az Egyesült Államokban

Az észak-koreai nukleáris főtárgyaló csütörtökön az Egyesült Államokba utazik, hogy az észak-koreai atomprogram felszámolásáról a minap született hathatalmi megállapodás részleteit megbeszélje az amerikaiakkal - jelentette a dél-koreai hírügynökség meg ne

Kim Kje Gvan először San Franciscóba utazik, ahol március 1-jén előadást tart a Stanford Egyetemen, majd New Yorkba, ahol találkozik Christopher Hill amerikai főtárgyalóval. Az észak-koreai politikust Hill hívta meg a két fél közötti feszültség enyhítése érdekében a pekingi hathatalmi megállapodás bejelentése után.

A látogatásról több dél-koreai lap is beszámolt, de egyik médium sem említette, hogy Kim meddig marad az Egyesült Államokban. Az Észak-Korea atomprogramja által kiváltott nemzetközi válság 2002-es kezdete óta ez lesz az észak-koreai főtárgyaló első amerikai látogatása.

Az észak-koreai atomprogram felszámolásáról szóló hathatalmi tárgyalásokon Phenjan február 13-án beleegyezett abba, hogy gazdasági segélyek és az amerikai szankciók feloldása fejében felszámolja atomprogramját. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy bezárja fő atomerőművét, és lehetővé teszi a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ), hogy ellenőrizze azt. Az ígéret szerint 60 napon belül megengedné az ENSZ-ügynökség szakembereinek, hogy a helyszínre látogassanak.

Az előző nap jelentette be Mohamed el-Baradei, a NAÜ főigazgatója, hogy észak-koreai látogatásra szóló meghívást kapott a phenjani kormánytól, hogy megtárgyalja az ország nukleáris programjának felszámolását. A főigazgató elmondta újságíróknak: azt vitatja meg phenjani illetékesekkel, hogyan történjék az észak-koreai nukleáris létesítmények működésének leállítása, majd e létesítmények végleges szétszerelése, lebontása.
Forrás: MTI