Öt futballpályányi mikroszkóp

Az utóbbi három évtized legnagyobb tudományos berendezése épült és nyílt meg Angliában, egy úgynevezett szinkroton, a részecskegyorsítók egyik alapvető fajtája.

A hatalmas gépezet, amely South Oxfordshire-ben található, öt futballpályányi helyet foglal el, és olyan intenzitású fényt generál, amellyel a molekulák és atomok szintjéig kutatható az anyag szerkezete; számos tudományág veheti hasznát a rákkutatástól és a gyógyszerészettől a fizikán és a számítástechnikán át a csillagászatig - olvasható a BBC News honlapján.

A berendezésben az elektronok egy 562,6 méter körméretű vákuumkamrában száguldva majdnem elérik a fénysebességet, és energiájukat úgynevezett szinkroton fény formájában veszítik el. Ezt a fényt sugarakra bontják, amelyekkel átvilágítható az anyag finom struktúrája.

A Diamond (Gyémánt) elnevezésű berendezés 300 millió fontba került, de építése még csak az első fázis végéhez ért el, ami azt jelenti, hogy hat fénysugárral működik, de 2014-ig évente további 4-5 fénysugarat állítanak majd munkába. A berendezés a Chesire grófságban lévő Synchrotron Radiation Source (SRS) helyére lép, amely a világ egyik első ilyen berendezése volt, s amelyet jövőre bezárnak.

Szinkrotonja számos országnak van, és jelenleg is épülnek újabbak, így Franciaországban, az Egyesült Államokban és Kínában.
Forrás: MTI