A mariachik gyorsabbak Bill Gatesnél

Órákkal később, hogy a mágnás Bill Gates lelkesen bemutatta a világnak a Microsoft új operációs rendszerét, a Windows Vista-t, a mexikói Guadalajara város sétálóutcáján már hozzá lehetett jutni a kalózkópiához.

"Ugyan, hercegem, mi itt mindent ilyen gyorsan megszerzünk" - mondja vigyorogva José Luis, miközben Puma márkájú hátizsákjából (úgyszintén másolat) lazán előhalássza a drivert, melynek kifejlesztése a Microsoftnak dollármilliókba került.
"Ez az, amiről azt állították, hogy másolhatatlan. És most itt van a kezemben. Tudod, garantálva van."- kacsint cinkosan. Mialatt a Microsoft emberei a vállalat logóját igyekezték megformálni patétikusan egymás mellé állva, hogy a vadiúj software-t reklámozzák, néhány sarokra onnan José Luis csendesen eladta 9 dollárért a másolatot, mely a szaküzletekben potom 400 dollárba kerül. A pasi nincs egyedül: tízesével ácsorognak az utcán tetemes mappákkal, kérdezgetve minden járókelőt: mit keres, mire van szüksége, mindezt a rendőrség orra előtt.

A Business Software Alliance (BSA) felmérései szerint, mely olyan cégeket gyűjt csokorba, mint az Apple, Adobe, Microsoft és a Symantec a mexikóban eladott softwarek 65%-a hamisítvány. A BSA mexikói igazgatója, Kiyoshi Tsuru mesélte el azt is a Reuters ügynökségnek hogy komoly hányada a kalózmásolatoknak vírust is tartalmaz, grátisz. "Az egyik nap mondta nekem valaki: ez olyasmi, mintha a fiad mellé prostituáltat szerzödtetnél babysitternek" - mondja Tsuru savanyú mosollyal. Szerény számításai szerint Mexikóban évente 525 millió dollár veszteséget okoznak a kalózok.
2006-ban az ügyészség 1986 helyen tartott házkutatást, 4366 utcai razziát tartott és 90 millió különbözö hamísitott terméket foglalt le, de a táj nem változik. Az üzérek a helyükön vannak…