Az USA meghódítja a Jeges-tengert
Feltételesen jóváhagyta az amerikai belügyminisztérium, hogy a Royal Dutch Shell olajtársaság a jövő nyártól próbafúrásokat végezzen a Jeges-tengerben - közölte pénteken a The New York Times.
Megbűnhődtek?
A döntés azt jelzi, hogy az Obama-kormány a tavaly a Mexikói-öbölben bekövetkezett fúrótorony-baleset nyomán bevezetett szigorítások enyhítésére készül a tengeri olajkitermelésben. Washington a magas benzinárak és a munkanélküliség miatt szánta rá magát arra, hogy felgyorsítsa a belföldi kőolaj- és földgázlelőhelyek feltárását.
Az utóbbi időben felgyorsult a fúrási engedélyek kiadása, így a Shell is megkapta a jóváhagyást, hogy egy úszó alapzatról megkezdje egy 1200 méter mélyen fekvő kút fúrását.
Nem lesz egyszerű
A Shell, amely csaknem öt évet és 4 milliárd dollárt fordított az engedély megszerzésére, az alaszkai Északi Lejtő partjainál, a Beaufort-tengerben tervezi elkezdeni a munkálatokat, ami ellen mind környezetvédő szervezetek, mind pedig a térség őslakói tiltakoztak. Biztosra vehető, hogy a jeges-tengeri olajfeltárási projekt ellen kereseteket fognak benyújtani.
A cégnek további engedélyeket is be kell szereznie ahhoz, hogy megkezdje a fúrást a tengeri alapzatban. A csütörtöki, átfogó, de feltételes jóváhagyás tartalmazza azokat az intézkedéseket is, amelyeket a Shell balesetek esetén kíván alkalmazni.
Az új engedélyek kiadása ellenére is fagyos marad az amerikai kormányzat és az olajipar viszonya, mert a Fehér Ház meg kívánja vonni az ágazatnak nyújtott évi 4 milliárd dolláros adókedvezményt és mert az ivóvíz biztonságának védelmére hivatkozva visszatartja a cégeket attól, hogy elkezdjék kitermelni az agyagpalában található készleteket is.
Forrás: MTI/HírExtra