Policy Agenda: más ez a struktúra

A korábbiaktól eltérő kormányzati modellt vezetett be a második Orbán-kabinet azzal, hogy az Országgyűlés elé kerülő törvényjavaslatok többségét nem saját maga, hanem a Fidesz-KDNP frakciószövetség nyújtotta be - állapította meg a kormány első féléves munkájával kapcsolatban a Policy Agenda politikai elemző és kutató intézet.

A Policy Agenda az MTI-hez eljuttatott csütörtöki közleményében a "frakciókormányzás" nevet adta ennek a tendenciának, megjegyezve, hogy míg július végéig a kormány által is támogatott javaslatok 84 százalékát adták be a kormánypártok, addig november végére 55 százalékra csökkent ez az arány.

Az elemzés készítői kiemelik, hogy a jelenlegi parlament alatt kezdődött meg legdinamikusabban a törvényhozási munka.

Hangsúlyozzák: Orbán Viktor miniszterelnök nagy hangsúlyt fektet a frakciójára, a számára kiemelten fontos ügyeket ugyanis képviselőtársain keresztül terjeszti a Ház elé, ami felértékeli Lázár János fideszes frakcióvezető szerepét is. A Policy Agenda szerint az új helyzet némely esetben szinte már a kormányfő fölé emeli Lázár Jánost, a frakcióvezetőnek emiatt egyre több konfliktussal kell szembenéznie.
A szakértők úgy látják, az eltelt fél évben egyre több jel mutat arra, hogy kormányzati szerkezet nem képes felvenni a politikai vezetés és a kormánypárti frakciók által diktált tempót. A Policy Agenda szerint ennek egyelőre nincsenek látványos jelei, de később akár azt is okozhatja, hogy a fontos végrehajtási rendeletek csúszva vagy egyáltalán nem készülnek el.
Forrás: MTI