Támadhatatlan a Fidesz hatalmi blokkja?

Vasárnap kiderült, hogy mely pártok polgármester-jelöltjeinek sikerült összegyűjteniük az induláshoz szükséges ajánlószelvényt. Az önkormányzati választások mozgatórugóiról Kiszely Zoltán politológust kérdeztük.

A főpolgármesteri választáson a négy, jelentősebb párt jelöltje indulhat. Ön szerint ez a sorrend marad az önkormányzati választások összesítését tekintve is?

A libasorba állított, győztes jelöltek
Vasárnap délután hivatalosan is nyilvántartásba vette Fővárosi Választási Bizottság Staudt Gábort, a Jobbik, és Jávor Benedeket, az LMP főpolgármester-jelöltjét. A kerületekben a Fidesz, az MSZP, a Jobbik és az LMP is elegendő képviselőjelöltet tudott indítani ahhoz, hogy fővárosi listát állítson, így valószínűleg ez a négy – plusz egy – párt adja majd a fővárosi közgyűlés frakcióit.

www.index.hu
Vegyes eredményekre számíthatunk, amit minden kerület, kistelepülés, megyei közgyűlés más módon ad a sajtó és a lakosság tudtára. Ha az események változatlanok maradnak, akkor a Fidesz listahosszal nyer a többi jelölt előtt. A fővárosban ugyanaz a sorrend valósul meg, mint a jelöltállításnál.

Ön szerint a többi politikai tömörülés mely párt jelöltjének javára lép vissza?

Kevés képviselő indult az önkormányzati választásokon, akik önállóan akarják megmérettetni magukat. A három jelentős politikai erő (Fidesz, MSZP, Jobbik) főpolgármester-jelöltje olyan húzónév, akinek visszalépése rontja a párt lista esélyeit. Miden politikai szervezet saját függetlenségét hangsúlyozza, ezért egymás javára senki nem lép vissza.

Az alkuk már helyi szinten megköttettek. Esztergomban az összes párt egy független jelölttel szemben állított jelöltet. A fővárosban nincs értelme efféle egyezségnek, hiszen a szavazók neheztelnének, miszerint a pártok más szervezeteknek adják az általuk adott kopogtatócédulákat.

Mi az oka annak, hogy az LMP a kezdeti lendületéből vesztett és az ajánlószelvények számát tekintve megelőzte a Jobbik?

Az LMP nem veszített politikai erejéből. Számos választó keresi az alternatív megoldási lehetőségeket. Az idei jelölteknek számos szervezeti nehézséggel kellett szembenézniük. Problémát jelentett az, hogy tizenöt nap alatt kellett összegyűjteniük az ajánlásokat. Emellett az LMP-nek a Jobbikkal együtt jelentős hátránya, hogy nem rendelkezik adatbázissal.

Az LMP-nek négyezer választópolgár közül kellett kiválasztania azt a kétszáz lakost, akik támogatják őket. Ez nem sikerült. A jövőben szükségük lesz látványos aláírásgyűjtésre és különféle mozgalmak indítására. Ha a kezdeményezések eredményesek, akkor létrehozhatják a szükséges szimpatizánsi kört.

Milyen jövőt jósol a Kétfarkú Kutya Pártnak? A jövőben számíthat olyan sikerekre, mint az izlandi viccpárt?


Izlandon a hagyományos kormánypártok megbuktak, így működőképes volt a viccpárt. Hazánkban a hagyományos pártok töretlenül funkcionálnak. A Fidesznek két és fél- hárommillió jobboldali szavazótábora van. Orbánékon kívül sok kispárt jelen van a politikai palettán.

A Kétfarkú Kutyapárt akkor válna működőképessé, ha a szavazók elégedetlenek lennének a konvencionális pártokkal. 2002-i és 2006-i választások ígéretversenyet közvetítettek. Az akkori harc során ez a hozzáállás jól működött volna, most nem. A KKP nem kormányképes tömörülés. Ennek ellenére lényeges, hogy az általuk propagált elemek beépüljenek a többi párt programjába, akik ez által tükröt tarthatnak a kormány elé.

Orbán Viktor számos törvénykezésével hatalmának megszilárdítását szorgalmazza. Ön szerint a van olyan politikai erő, ami megdöntheti ezt a hatalmat?

A jelenlegi pártok, különálló működésükkel képtelenek megdönteni a Fidesz hatalmát. Az MSZP elhasználódott branddel rendelkezik. Az elmúlt nyolc év botrányai miatt népszerűtlenek, ezért szerencsétlen lépés a szocialista párttal szövetkezni. Az MSZP hatalmon levő politikusait a korrupció ténye lengi körül, ezért nem tudja véghezvinni a kormányváltást. Kizárólag egy fideszellenes, mérsékelt centrumpártnak lehet esélye megdönteni a Fiatal Demokraták Szövetségének koncentrált hatalmát.