Botox, mint fájdalomcsillapító?

Az egyik legismertebb ránctalanító készítmény, a Botox gyártója 600 millió dollár kifizetésében állapodott meg a hatóságokkal, miután bebizonyosodott, hogy azt egyebek mellett fejfájás elleni szerként forgalmazta az orvosok körében - adták hírül csütörtökön az amerikai lapok.

A szert gyártó Allergan és az amerikai igazságügyi minisztérium - egy több mint két éven át tartó vizsgálat után - megállapodott abban, hogy a cég csütörtökön a bíróságon elismeri a vétséget, vagyis hogy a szernek a hatóságilag jóváhagyottól eltérő alkalmazására ösztönözte az orvosokat. A többi között fejfájás és egyéb fájdalmak, újszülöttkori agysérülés és egyes központi idegrendszeri rendellenességek ellen.

A vád szerint az Allergan orvostovábbképzést tartott a szer nem előírásszerű alkalmazásáról és fizetett is nekik ezért. A cég 2000 és 2005 között "legfőbb célként a Botox eladásának maximálását tűzte ki" - állította az ügyész. A védelem ugyanakkor azt állította, hogy a vállalatnak joga van arra, hogy felkészítse az orvosokat a gyógyszerek még nem engedélyezett alkalmazására is.

Douglas S. Ingram, az Allergan vezérigazgató-helyettese úgy nyilatkozott, hogy a rendezés a lehető legjobban szolgálja a cég részvényeseinek érdekét, mert elsimítja a nyomozás által felvetett összes problémát.

Az Allergan 600 milliója a 10 legmagasabb összeg közé tartozik, amit gyógyszergyártó cég valaha is fizetett az amerikai egészségügyi minisztériummal.

Az először 1989-ben ránckisimító szerként piacra dobott Botox fő hatóanyaga, a botulinum toxin nevű idegméreg, amely nagy mennyiségben a botulizmus (ritkán használt magyar nevén: a kolbászkór) nevű bénulásos betegség okozója.

A készítmény ugyanakkor hatékonynak bizonyult a nyaki görcs, a szemizom-rendellenességek és a túlzott hónalji izzadás kezelésében. Tavaly megállapítást nyert, hogy a Botox alkalmazható ízületi fájdalom ellen is. Az Allergan tárgyalásokat folytat az egészségügyi hatóságokkal a szer a gyermeki ideg- és izommegbetegedések elleni felhasználásának engedélyezéséről.

Az Amerikai Neurológiai Akadémia az idén állásfoglalást tett közzé, amely szerint a Botoxnal az újszülöttkori agysérülés elleni alkalmazása "hatékony és általában biztonságos". A Szövetségi Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) ugyanakkor nem adta áldását az effajta kezelésekre.
Forrás: MTI