Tóth József ugyan az egyetlen egyéni nyertes volt az MSZP színeiben az országgyűlési választás első fordulójában , ám ő maga egyáltalán nem akar előre örülni. A XIII. kerület polgármesterét hivatalában kerestük fel.

Először is gratulálok!

Köszönöm, de nincs még mihez. Egyelőre ez csak félidő. Mindig azt mondom, hogy a meccset a végén kell megnyerni. Az aranycsapat 1954-ben az elődöntőt megnyerte, a döntőt meg elvesztette. A végtermék számít.

De ön csak akkor tudja elveszíteni a választást, ha mind a három jelölt szavazói (Fidesz, Jobbik, LMP) együtt szavaznak – ön ellen.

Tóth József
1950. február 05-én született Budapesten. Nős, két felnőtt gyermekük van. 1968-ban érettségizett a Bolyai János Elektronikai Szakközépiskolában. Tanulmányait a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán, a Politikai Főiskolán, valamint a Külkereskedelmi Főiskolán folytatta. Marketing kommunikáció, valamint idegenforgalmi és szállodaipari szaküzemgazdász képesítéseket szerzett; 1986-ban gazdaságpolitikai témájú dolgozatával doktori címet szerzett. 1968-ban kezdett dolgozni az ELZETT gyárban. Később az ifjúsági, párt és sportmozgalomban tevékenykedett. 1991-től 1994-ig egy cég ügyvezető igazgatója volt. Tagja a Város-Falu Alapítvány kuratóriumának, és a Magyar Újságírók Országos Szövetségének.
Ez nem matematika. Én abban bízom, hogy a második fordulóban sokkal inkább a jelölt személye és nem a pártszínek fognak számítani. Az első fordulóban mindig a párt és a személy közötti korreláció erőteljesebb, akkor még a párt vonzza a jelölteket.

Karsai József nekünk nemrég azt mondta, hogy „ha egy tulipános ládára festenénk Fidesz jelet, akkor a ládát is beszavaznák.”

Bizony, ez volt 1994-ben az MSZP-vel is. De úgy érzem, ön is azt kéri, hogy fényezzem magam. Ez azonban nagyon távol áll tőlem. Persze tudom, hogy kell valamit mondanom. Azt hiszem ebben az eredményben talán szerepet játszott a hitelesség, a tizenhat éves polgármesteri és a nyolc éves parlamenti teljesítmény. Talán az is, hogy a megoldásokat kerestük, nem a megosztást, illetve az a politikai kultúra, amit itt megvalósítottunk. Ezenkívül „aszfalton járó” ember vagyok: az utcán járva értem és érzem a választópolgárok hangulatát. A parlamenti munkám során pedig inkább a köznapi ügyeket vettem előtérbe.

Mire gondol?

Az Állami Egészségügyi Központ kerületbe való kerülésére, a geotermikus energia felhasználásra - amihez törvényeket is kellett módosítanunk; az ápolási díjjakkal, üdülési csekk támogatásokkal vagy a zajhatásokkal kapcsolatos ügyekre.


Fotók: Fejér Bálint

De hallhatja azokat a hangokat is, amik elégedetlenek az MSZP-vel. Bőséggel vannak ilyenek. Ezekre mit tud felelni?

Ilyenkor az ember megpróbálja megértetni az emberekkel, hogy az intézkedéseink miért történtek. Hogy volt egy gazdasági világválság, amit nem tudtunk elkerülni. A 13. havi nyugdíj elvételének ügyében például próbáltam megmagyarázni, hogy ez „együtt sírunk együtt nevetünk” alapon működik. Mert hangsúlyozom: nem azt mondtuk, hogy elvesszük, hanem hogy szüneteltetjük. Ha az ország gazdasága megengedi, akkor fokozatosan vissza lehet állítani.

Az eredményekből úgy tűnik: sikeresen magyarázott.

Lehet, hogy sikerült köznapian s nem tudományosan elmondanom.

Ha beül az országgyűlésbe, hogyan tud egy Fidesz-kormánynál lobbizni a kerület érdekében?

Ezt megtapasztaltam már 1998- és 2002 között. Szerencsére úgy nem tudnak törvényt hozni, hogy diszkrimináljanak egyes önkormányzatokat. Tehát a normatív támogatások például az oktatás vagy a szociális területen mindenhol nő, vagy mindenhol csökken. A józan észben természetesen bízom.

Ahogy azt is el kell döntenünk, hogy az MSZP milyen ellenzéki politikát fog folytatni. Hogy olyan szerepet vállalunk, mint a Fidesz nyolc évig, vagy a szakmaiságot kívánjuk képviselni.

Meg sem kérdem, ön melyiket képviselné szívesen…


Nem vagyok az elsőnek a híve. A szakmaiság viszont azért lenne fontos, mert egy ciklus alatt nem lehet összevissza menni: egyszer még az elején kellene kiválasztani ezt az ellenzéki viselkedésformát.



Az önkormányzatban mennyire tudnak együttműködni a Fidesszel?


Szakmailag sosem volt gond. Sajnos a kampányban úgy éreztem, hogy a Fidesz központilag kiadta: kriminalizálni kell az ellenfelet. Meg is indult a lejáratókampány, hét mocskolódó kiadványt adtak ki rólam. De én biztos vagyok benne, hogy az itteni fideszes politikusok ezt nem jó gyomorral tették.

Az LMP javára történt budapesti visszalépésekről mi a véleménye?

Az egy gesztus volt a párt részéről.

De egyetért vele?


Azt mondom, hogy nem tudjuk, kiszámolni ennek hozadékát. Ez egy üzenet volt az LMP szavazók számára. Mint mondtam az első fordulóban a pártkötődés a jellemző a másodikban a személyi kötődés. Nekünk most az a feladatunk,hogy azokat elvigyük szavazni, akik más pártra szavaztak ugyan, de rám is szívesen szavaznának.

Elégedett Mesterházy Attila kampányteljesítményével?


Hadd minősítsem ezt majd a második forduló után. Nem szeretnék addig a sajtóban üzengetni.



Önnek láthatóan nagy társadalmi támogatottsága van – minden szocialsita politikusnál nagyobb. Vállalna esetleg a pártban komolyabb szerepet?


Tóth józsef
1995-től a Baloldali Önkormányzati Közösség alelnöke, 2003. januárjától elnöke. 1989. októberétől az MSZP egyik szervezője a XIII. kerületben, 1990-től elnökségi tag. 1994-ig a Budapesti Párttanács tagja volt. 1994 decemberében az MSZP színeiben a XIII. kerület polgármesterévé választották. 1998-ban ismét a kerület első embere lett. 2002 áprilisában az országgyűlési képviselőválasztások első fordulójában mandátumot szerzett a Budapest 20. számú választókerületében Angyalföldön. 2002. októberében harmadszor is a XIII. kerület polgármesterévé választották. 2006-ban Budapest 20. sz. választókörzetében, Angyalföldön ismét első fordulóban országgyűlési képviselővé választották. 2006. őszén nagy többséggel negyedszer is XIII. kerület polgármesterévé választották.
Először is: nem szeretnék ikon lenni. Másodszor, én a kerület lakóival kötöttem szövetséget; itt szeretnék a jövőben tevékenykedni. A Baloldali Önkormányzati Közösség országos elnöke vagyok nyolc éve. Ez a szakmai munkámhoz kapcsolódik. Ezen a területen szívesen vállalok munkát.

A megyei elnökök az elmúlt időszakban erősek voltak, de ők is látták és értékelték azt a munkát, amit én végeztem. Nincsenek ambícióim a pártban magas posztokra. Nem a párton belül szeretnék nyerni, hanem a lakosságnál. Az állampolgárok bizalmát nehezebb megszerezni.

Kik gratuláltak az eredményhez?

Országos vezetők.

A párt teljesítménye előidézhet szakadást a pártban?

A párt erre fel volt készülve. De el kell dönteni, hogy a következő időszakban mit csinálunk. Bár én azt gondolom, hogy mindezt az őszi önkormányzati választások után kellene megtenni. Most azt kell eldönteni, hogy milyen ellenzéki szerepet folytassunk, és hogy miként készüljünk az önkormányzati választásokra. Persze a helyzetet értékelni kell.

Akkor a Kongresszust sem kellene addig összehívni?

Én azt mondtam: értékelni kell. Ennek meg kell találni a fórumát. A tisztújítás például az alapszabály szerint az önkormányzati választások után esedékes. Én ennek vagyok a híve. Ha nagyon önmagunkkal kezdünk foglalkozni, az visszaüthet.

Érzi azt, hogy a teljesítménye okán megnövekedett a párton belül a szava?


Egy hét alatt ez nem változott.

Itt olvashatja a Tóth Józseffel és kihívójával Spaller Endrével a választások előtt készült interjúnkat.