Választási csalás miatt tett feljelentést a Jobbik

A Jobbik választási csalásra irányuló előkészületekkel kapcsolatos bűncselekmények gyanúja miatt tett büntetőfeljelentést csütörtökön a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK).

Volner János, a párt rendvédelmi miniszterjelöltje, az Új Magyar Gárda szóvivője a BRFK Teve utcai székháza előtt tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a Jobbik tudomására jutott, hogy a szoftverfejlesztéssel megbízott IDOM 2000 Zrt. egy olyan marokkói állampolgár tulajdonában álló cégnek juttatta el a választási szoftverek forráskódját, amely vállalkozás nem érhető el Magyarországon, annak vezetője pedig sohasem járt az országban, így őt nemzetbiztonsági ellenőrzés alá sem vehették.

A Jobbik egyebek mellett személyes adattal való visszaélés, illetve számítástechnikai rendszer elleni bűncselekmény miatt tett feljelentést az ügyben, amelyben a hatóság már most is csalás bűntettének megalapozott gyanúja miatt folytat nyomozást - mondta a politikus.

Hozzátette: az IDOM 2000 Zrt. nemzetbiztonsági védelem és felügyelet alatt áll, így elméletileg elő sem fordulhatott volna az az eset, hogy egy olyan külföldi állampolgár férjen a választási program forráskódjához, akit nem tudnak nemzetbiztonsági ellenőrzés alá vetni.

Az MTI kérdésére válaszolva Volner János kiemelte: a Jobbik egy "alternatív szavazatösszesítő rendszert" kíván felállítani a "választási csalásoktól való elrettentés" érdekében. Ez azt jelenti, hogy a párt minden szavazókörbe szeretne egy jobbikos delegáltat küldeni, az általuk jegyzett eredményeket pedig összevetik a hivatalos eredményekkel, és minden eltérés esetén büntető feljelentést tesznek - fejtette ki a párt miniszterjelöltje.

Staudt Gábor, a Jobbik jogi kabinetjének elnöke elmondta: az üggyel összefüggésben az adatvédelmi biztoshoz fordulnak, hiszen a választási szoftver forráskódjai mellett a választók adatai is kikerülhettek külföldre.

A Jobbik továbbá nem érti, hogy miért nem sikerült auditálni a jelenlegi választási programot, az idő rövidségére hivatkozó hivatalos választ ugyanis elfogadhatatlannak tartják, hiszen mindenki előre tisztában lehetett a normál menetrendben történő szavazás időpontjával - mutatott rá Staudt Gábor.

Megjegyezte: a Jobbik informatikai kabinetje egy olyan rendszert készít, amely bebizonyítja, hogy több százmilliós költség helyett nyílt forráskóddal, minimális anyagi ráfordítással is lehet jól működő választási szoftvert készíteni.

Korábban a Lehet Más a Politika (LMP) is intézett kérdéseket Molnár Csaba kancelláriaminiszterhez a marokkói Bhasil Mohammed ügyében; a párt arra volt kíváncsi, hogy az üzletemberhez köthető cég befolyásolhatja-e a választási informatikai rendszert. Az LMP az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának összehívását is kezdeményezte az ügyben.

Forrás: MTI