Valószínűleg egy belső üzenet kerülhetett ki az MTI hírfelületére tavaly októberben, ahol egy Jobbik-rendezvény mellé a következő megjegyzés került: "csak akkor adunk róla [hírt], ha balhé van, egyébként egy szót sem!".

A Jobbik tegnap közleményben kommentálta a valószínűleg a Magyar Távirati Iroda (MTI) “Agenda” hírfelületéről származó képet, ahol a Jobbik tavaly októberi olaszliszkai megemlékezéséhez a következő megjegyzést fűzték: “ TUDÓSÍTÓ A HELYSZÍNEN (Csak akkor adunk róla, ha balhé van, egyébként egy szót sem!)”.

A Jobbik szerint ez az MTI-s megjegyzés jól példázza, hogy “a legsötétebb diktatúrákat idéző eszközöket vet be a Jobbik ellen a média a kampányban”,ezért felkérték az MTI-t, nevezze meg a felelősöket. Az MTI szintén tegnap közölte, hogy noha az említett rendezvényen nem volt “balhé”, mégis adtak ki tudósítást, négy képpel, emellett tiltakoztak az ellen az állítás ellen, hogy a hírügynökség utasításai alapján dolgozik a teljes magyar média.



Olvasatok

MTI - agenda
A hírügynökség napi 5-600 hírt oszt meg, lefordított és saját anyagokat egyaránt, közszolgálatiságát a nemzeti hírügynökségről szóló törvény biztosítja. Az MTI anyagait elsősorban más médiumok használják fel, de bárki előfizethet hozzáférésre. Különböző típusú előfizetések léteznek, az “Agenda” típusú tartalmazza az MTI által a jövőben feldolgozandó események listáját is, a kép valószínűleg innen származik”
A HírExtra megkereste Pach Ferencet, az MTI főszerkesztőjét, aki annyit mondott, “Amit ezzel kapcsolatban akartunk mondani, azt a közleményben közzétettük”. Az MTI tehát nem cáfolta sem a kép , sem a megjegyzés hitelességét .

Dúró Dórát, a Jobbik szóvivőjét nem sikerült elérnünk, de e cikk szerzőjének olvasatában a Jobbik közleménye nem céloz arra, hogy az MTI kézivezérelné a teljes magyar médiát. Az állítás, miszerint a “média” kifejezetten a Jobbik ellen dolgozna (az objektív újságírás alapelvét megsértve), ettől függetlenül abszurd és sértő.

A balliberális médiatúlsúly legendája


A Jobbik médiafóbiája nem teljesen megalapozatlan, de elsősorban piaci, és nem politikai indíttatású. A Jobbik, viszonylagos népszerűsége mellett is szélsőségesen megosztó párt. Abban a mainstream médiában, ami az ország túlnyomó többségét eléri nap mint nap, nincsen nagyon helye megosztó szereplőknek.

A közszolgálati médiumok, minden kormányhűségük ellenére ettől függetlenül többnyire ragaszkodnak a szükséges korrektséghez, így kerül elő választások körül az MTV-n rendszeresen Vona Gábor. Az MTI a királyi televízióhoz hasonló szerkesztési alapelvekkel dolgozik, ha megnézzük még egyszer az inkriminált képet, az olaszliszkai megemlékezés fölöltt két másik Jobbik-rendezvény szerepel, mint feldolgozandó esemény, látható: az MTI nem cenzúrázza a Jobbikot.

A Jobbik balliberális médiatúlsúlyról szóló hőbörgését úgy lehetne a legkorrektebbül megválaszolni, ha az MTI hajlandó lenne vizsgálni a saját felelősségét az ügyben. Amíg erre nem kerül sor, addig marad a hőbörgés.