A Civil Mozgalom honlapján arra kéri szavazóit, hogy a választások napján tömegesen utazzanak azokba a megyékbe, ahol a párt területi listájára lehet szavazni.

A Civil Mozgalom (CM) arra buzdítja szavazóit a párt honlapján, hogy lakóhelyüktől távol, abban a kilenc megyében szavazzanak, ahol a pártnak sikerült területi listát állítani. Erre a honlapon jól látható "Mindenki szavazhat a Civil Mozgalomra" banner szólít fel, kattintás után jutunk el az eligazításhoz, ahol a szükséges igazolások és meghatalmazások linkjei találhatóak, mozgósító hangnemű használati utasításba ágyazva.

A CM javaslata szerint a lakhelytől távol való szavazáshoz szükséges igazolást akár több ember részére is könnyedén megszerezhetjük, ha felszerelkezünk néhány meghatalmazási kérelemmel, ezután már csak a megfelelő megye kiválasztása van soron. Ehhez a CM két jótanácsot is ad: "célszerű a hozzánk legközelebb eső bármelyik megyei települést megjelölni, hogy ne kelljen sokat utazni", és ha már úgyis ott vagyunk, "egybeköthetjük a szavazást egy kellemes kirándulással - kellemeset a hasznossal".

Úgy hangzik, mintha a CM egy jópofa, civil öntudattal fűszerezett, tömeges kiruccanásra invitálná a családot a szomszéd megyébe, és nem arra készülne, hogy a saját javára befolyásolja a politikai erőviszonyokat. A lakóhelytől távol való szavazás - amúgy jogszerű - lehetőségének ilyen felhasználása ugyanis igen komoly etikai és jogi aggályokat vet fel.

Jóhiszemű magatartás


Jogszerű-e
A választási eljárást az 1997. évi C. törvény szabályozza, ebben olvasható, hogy a választási bizottságnak fel kell vennie a választói névjegyzékbe az igazolással rendelkező választópolgárt. A törvény azonban a "jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás" alapelvét is lefekteti, amellyel ilyen esetekben gyakran kétségesen teljesül, az OVB rendszeresen kap hasonló ügyekben beadványokat.
A HírExtra megkereste Kolláth György alkotmányjogászt, aki kérdésünkre elmondta, lakóhelyünktől távol szavazni "mindaddig megengedett, amíg nem valósít meg a jóhiszemű joggyakorlattal ellentétes magatartást. Ha a választópolgár így dönt, bármilyen okból, magyarázattal nem tartozik. Azonban, ha egy párt erre tömegesen buzdít valamilyen céllal, akkor ez a választási törvény alapelvének súlyos megsértése."

Magyarán mi, szavazópolgárok, egyesével ott szavazhatunk, ahol éppen kedvünk van, de ha egy párt a saját szavazóit azért küldözgeti ide-oda, hogy a választási eredményt befolyásolja, az törvényellenes, választási csalás.

A magyar demokrácia történetében a választók "utaztatásának" problémája többször is felmerült, a leghíresebb ilyen eset at 1946-os "kékcédulás" választásoké. A rendszerváltás óta a szavazási hellyel való játék a köztudatban úgy él, mint egy olyan, titkos módszer, amit főleg a nagy pártok használnak a szoros versenyt produkáló körzetekben az eredmény manipulálására. A Civil Mozgalom mostani otromba mozgósítása ehhez a fondorlatos bűvésztrükkhöz képest könnyedségben és észrevehetetlenségben legalábbis elefánt-táncoltatásnak felel meg.

Át kell menni a szomszédba

A Civil Mozgalom körülbelül egy éve működik, az ötletet és az arcot a népszavazási kezdeményezéseivel másodvonalas közszereplővé előrukkolt Seres Mária, a Tomcat-féle Zöld Párt egy alapítójának felesége adta. A párt most hatodikként, komoly meglepetést okozva volt képes országos listát állítani.

A CM imázsa ugyanazon a tényezőn alapszik, mint a két népszerű parlamenten kívüli párté, a Jobbiké és a Lehet Más a Politikáé, méghozzá az erkölcstelen politikai elit helyére törekvő hétköznapi, jószándékú ember kiváltotta szimpátián. A CM specialitása, hogy nincsen semmilyen, a Jobbik turbómagyarkodásához, vagy az LMP ökohumanizmusához mérhető megkülönböztető vesszőparipájuk. A Civil Mozgalom egyszerű, de őszinte kisemberekből áll.

“Át kell menni a szomszédba. Meg kell állni az utcán beszélgetni” – ezt javasolja a cselekedni kívánóknak a CM. Seres Mária tökéletesen hozza a délutáni trécselés közben politizáló szomszédasszony imázsát, nagybetűs “Nagyok, Pénzesek és Kedvencek”-ként beszél a többi pártról, a személyes honlapján pedig közzéteszi a kedvenc idézeteit is.

Az alulról építkező, mosolygó civilek pártjának képét azonban érdekesen árnyalja az a tény, hogy Seres Mária a CM jelöltjeit lasszóval gyűjtötte az interneten, az általa lánclevelezésnek, mások által spammelésnek nevezezett módszerrel.

Az anyósülés mellett

Seres Máriát is megkerestük, ő azt mondta, az “akciót olyan jelölttársak kezdeményezték, akikre a megyében nem lehetett szavazni”, emellett utánaérdeklődtek, bárki szavazhat bárhol.

“Menjen föl a választási bizottság honlapjára, és megnézheti, hogy baromira nem aggályos” - tudtam meg egy Nagy Gábor nevű fiatalembertől, akinek Seres, mint a kollégájának adta át a telefont és aki később a következőképpen jellemezte a szervezetben betöltött pozícióját: ”Sofőr vagyok éppen Székesfehérvár felé, ilyen pozícióm van, az első ülés az anyósülés mellett”.

“Ön az első, aki ilyen marhasággal előjön, és ezért nagyon szívesen segítek, mert értek a választási törvényhez” - melegedett bele egy kicsit jobban a fiatalember, akinél a megengedő türelem nem tartott sokáig. “Mi azt csinálunk, amit akarunk azokkal, akik a saját honlapjainkat nézik" - osztotta meg velünk a CM stratégiáját, valamint azt is hozzátette, “a hülyeségre nem vagyunk vevők, tudjuk jól, mennyire fáj az, hogy van egy párt, amelyik tisztességes”.

Az OVB kivár

A tisztességes kisemberek pártjának egy választási csalási ügy gyorsan betehetné a kaput. Szigeti Ferenc, az Országos Választási Bizottság (OVB) elnöke a HírExtra megkeresésére azt mondta, a témában beadványt még nem kaptak, bizonyíték és tényállás híján pedig nem tud nyilatkozni.

Kérdésünkre, miszerint a honlapon közzétett felhívás nem elegendő bizonyíték-e, az OVB elnöke azt válaszolta, amíg beadvány nem érkezik, hivatalból nem indítanak eljárást.