Nem hoz nagy horderejű döntéseket az EU-csúcs?

Izgalmaktól, nagy döntésektől mentesnek ígérkezik az Európai Unió első olyan csúcstalálkozója, amely elvben már a néhány napja életbe lépett Lisszaboni Szerződéssel megreformált intézményes rendben zajlik csütörtökön és pénteken Brüsszelben.

Az állam- és kormányfői találkozó napirendjén olyan témák szerepelnek, mint a koppenhágai klímakonferencia, a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság, valamint az uniós bel- és igazságügyi együttműködésnek évekre keretet adó úgynevezett stockholmi program, de mindegyik esetében elsősorban már eldöntött kérdések "láttamozásáról" van szó.

A szokásos módon késő délutáni munkaüléssel kezdődő csúcstalálkozón - amelyen a magyar delegációt Bajnai Gordon miniszterelnök vezeti - még a svéd miniszterelnök, Fredrik Reinfeldt elnököl, de az egyik napirendi pont keretében meghallgatják a kormányfői üléseket a jövőben irányító új uniós elnök, Herman Van Rompuy elképzeléseit a tanács további működéséről.

A pénzügyi és gazdasági válság témájában az állam- és kormányfők várhatóan áttekintik a válság következményeit, illetve az azok elhárítására tett intézkedéseket, és üdvözlik a tagországok pénzügyminisztereinek legutóbbi ülésén született döntést a pénzügyi piacok közös felügyeleti rendszerének átalakításáról. Az újonnan felállítandó hatóságok a banki, a biztosítói, illetve az értékpapír-piaci ágazatot figyelik majd, és létrejön egy kockázatokat külön figyelő szerv. A reformban Magyarország annak idején kezdeményező szerepet vállalt.

A klímacsúcs ügyében azért nem várható érdemi előrelépés, mert a koppenhágai konferencia csak a jövő héten érkezik csúcspontjához, és a legfontosabb kérdésekben a résztvevők még nem érkeztek el egy olyan pontra, amely uniós részről csúcsszintű egyeztetéseket, döntéseket igényelne.

Az év végi csúcstalálkozó várhatóan péntek délután ér véget.
Forrás: MTI