A franciák visszaszolgáltatják az egyiptomi freskókat

Franciaország "gyorsan" visszaszolgáltatja Egyiptomnak a Louvre múzeumában őrzött fáraósírt díszítő sztélé (nagyméretű kőtábla) részeit. Kairó úgy reagált: addig nem állítja helyre az együttműködést a párizsi múzeummal, amíg a freskódarabok meg nem érkeznek Egyiptomba.

A francia döntést a franciaországi Múzeumi Gyűjtemények Nemzeti Tudományos Bizottságának hozzájárulásával Frédéric Mitterrand kulturális miniszter jelentette be pénteken. A francia nemzeti múzeumok nem adhatják át gyűjteményük darabjait, kivéve, ha a szakértői bizottság beleegyezik az átsorolásukba. A 33 tagú bizottság egyhangúlag szavazott a visszaszolgáltatásról.

A francia múzeumok igazgatósága beszerzési bizottsága "jóhiszeműen" vásárolta meg a thébai sírból származó freskótöredékeket - emlékezetett a miniszter. 2000-ben vásárolták az első darabokat a Maspero galériától. Az ötödik darabot 2003-ban vették meg a Drouot aukciósháztól. A kisméretű, megközelítőleg 15 centiméter széles és 30 centiméter magas alkotások jelenleg a Louvre gyűjteményében vannak.

A kulturális minisztérium és a Louvre is jelezte, hogy eltökéltek a kulturális javak illegális kereskedelme elleni harcban.

A bizottság korábban úgy tudta, hogy a műtárgyak a kulturális javak jogtalan behozatalának, kivitelének és tulajdona jogtalan átruházásának megakadályozását szolgáló UNESCO-egyezmény elfogadása (1970) előtt hagyta el Egyiptomot. Az egyezményt Franciaország 1997-ben írta alá.

Egyiptom szerdán jelentette be, hogy felfüggesztette a régészeti együttműködést a párizsi Louvre múzeummal, amíg vissza nem kapja egy fáraósírt díszítő sztélé részeit. A múzeumot már nyáron értesítette Kairó a szándékáról.

Záhi Havvász, az Egyiptomi Régészeti Hivatal vezetője a francia döntést követően úgy nyilatkozott, hogy csak azután állítják helyre a kapcsolatokat a Louvre-ral, miután a freskódarabok megérkeztek Egyiptomba.

Henri Loyrette, a Louvre igazgatója jelezte: felveszik a kapcsolatot az egyiptomi hatóságokkal a visszaszolgáltatás módjának és időpontjának tisztázásra, de "ez valószínűleg gyors lesz".

"Örülünk, hogy a díszítősztélé részei visszakerülhetnek eredeti helyükre, ahonnan soha nem lett volna szabad elvinni őket" - hangsúlyozta a Louvre vezetője, aki reméli, hogy az ügyet lezártnak lehet tekinteni, és nem lesz semmi akadálya annak, hogy a Louvre és Egyiptom közötti termékeny és sokirányú együttműködés helyreálljon.
Forrás: MTI