Újabb feszültségek kirobbanásától tart a PDSZ

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint újabb konfliktust szülhet a nevelőtestületek és a gyermekek rokonai között a közoktatási törvény iskolai erőszak ellen tervezett módosítása.

Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke szerdán az MTI-nek elmondta: üdvözlik, hogy a parlament oktatási bizottsága végre tárgyalt egy olyan javaslatot, ami az iskolákhoz kötődő erőszak megfékezését célozza. A PDSZ a jogszabály-módosítást már tavaly tavasz óta szorgalmazza.

Az érdekvédő szerint ugyanakkor a jogszabály-módosítás iránya nem megfelelő, s újabb konfliktust szülhet a nevelőtestület és a gyermekek rokonai között.

Komoly kérdésnek tartotta azt is, hogyan hajtható mindez végre. Állít valamit a pedagógus, és állít valamit a gyermek rokona, ki és hogyan fogja eldönteni, hogy kinek van igaza - kérdezte.

Kerpen Gábor szerint ez a törvénymódosítás nem alkalmas arra, hogy a gyermekre nagyobb figyelem jusson.

A PDSZ szerint az iskola és szülői ház kapcsolatát kellene inkább erősíteni. Ha már szabálysértésben gondolkodik az előterjesztő, azt javasolják, hogy az legyen szabálysértés, ha a szülő - az iskola kifejezett kérése ellenére sem - tartja a kapcsolatot az oktatási intézménnyel - erősítette meg korábbi indítványukat a szakszervezeti vezető.
A közoktatási törvény módosítását a szocialisták indítványozták, s annak általános vitára való alkalmasságát szerdai ülésén támogatta a parlament oktatási bizottsága is.

A törvényjavaslat szerint a szervezeti és működési szabályzatban (szmsz) meghatározhatók azok a közoktatási intézmény biztonságos működését garantáló szabályok, amelyek megtartása kötelező az intézmény területén tartózkodó szülőknek, illetve a közoktatási intézménnyel kapcsolatban nem álló más személyeknek. Az szmsz e rendelkezéseit hozzáférhetővé kellene tenni oly módon, hogy bárki megismerhesse őket.

A javasolt módosítás szerint az egyes szabálysértésekről szóló kormányrendelet közoktatásra vonatkozó szabálysértési tényállásai kiegészülnének azzal, hogy az a szülő vagy gyám, aki a közoktatási intézmény területén botrányt okoz, 150 ezer forintig terjedő bírsággal sújtható.

Az előterjesztő szocialisták szerint ez a javaslat alkalmas arra, hogy segítséget nyújtson az iskolai erőszak elleni fellépéshez. A változtatásnak költségvetési kihatása nincs.
Forrás: MTI