Hiroshima 64 éve

A 64 évvel ezelőtti atomtámadásra emlékezve azt kell megállapítanunk, hogy ma ugyan hallgatnak a fegyverek, de még mindig vannak atombombák.

Ki kell iktatni a tömegpusztító fegyvereket az emberiség fegyverarzenáljából, különösen egy olyan világban, ahol az egyenlőtlenség nap mint nap türelmetlenséget szít, és nem mindig biztosítható a józan együttműködés, a tolerancia - jelentette ki Köteles György. "A nukleáris veszély nem múlt el, szerte a világon megtalálhatók a nukleáris anyagok és technikák, nő a dúsító tevékenység (...), és vannak terrorista szándékok, amelyek felhasználnák ezeket a fegyvereket."

A békeszövetség elnöke beszédében a "dühödt oldal" elleni összefogást hangsúlyozta. Mint mondta, minden polgár összefogására szükség van, hogy "ne legyen néppusztítás nem csak tettekben, de verbálisan sem".

A megemlékezés részeként gyerekek emlékkoszorúkat dobtak a hajóról a Dunába.

Az évforduló alkalmából civil szervezetek a fővárosban békemenetet és demonstrációt hirdettek szerdára a nukleáris leszerelésért.

A második világháború befejezéshez közeledve 1945. augusztus 6-án dobtak le atombombát Hirosimára az amerikaiak. A robbanás körzetében 1,2 kilométeres sugarú körben minden a puszta földdel vált egyenlővé. Az áldozatok számát illetően csak becslések léteznek: a hirosimai emlékművön 61.443 név szerepel, a sugárfertőzés azonban a mai napig szedi áldozatait. A második amerikai atombomba Nagaszakira hullott, 1945. augusztus 9-én. Japán augusztus 15-én kapitulált, ezzel véget ért a második világháború.

Augusztus 6-a a nukleáris fegyverek betiltásáért folyó harc világnapja.
Forrás: MTI