Internetes kalózból EP-képviselő

Az internetes fájlmegosztás liberalizálásáért küzdő svéd "kalózpárt", a Piratpartiet hatalmas győzelmet könyvelhetett el a hétvégi európai parlamenti választáson: a kiértékelt eredmények alapján képviselőt küldhet a testületbe.

A Piratpartiet nem kevesebb, mint a leadott szavazatok 7,1 százalékát szerezte meg, így a Svédországot megillető 18 parlamenti székből egyet a szervezet képviselője foglalhat el - olvasható a Yahoo oldalán.

A párt vezetői szerint nem csak a fájlcserélés szabadságáról szólt választási győzelmük. "Az emberi szabadságjogok és a magánélet szentsége egyaránt fontosak az embereknek, és szavazatukkal ezt egyértelműen ki is nyilvánították" - mondta Anna Troberg, a szervezet egyik jelöltje.

A "kalózpártot" 2006 januárjában alapították. Nagyon sokan akkor léptek be a szervezetbe, amikor olyan törvényeket hoztak a skandináv országban, amelyek egyrészt büntetik a fájlmegosztást, másrészt engedélyezik az emailek megfigyelését. A párt taglétszáma azonban akkor ugrott meg igazán, amikor idén április 17-én négy svédet egyévi börtönbüntetésre ítéltek azért, mert a világ legnagyobb fájlcserélő honlapját, a The Pirate Bayt üzemeltették.

A pártnak a honlaphoz való kötődését jól jellemzik Rick Falkvinge pártvezér szavai. A Torrentfreak nevű, illegálisnak számító fájlcserélő honlapnak adott nyilatkozatában így jellemezte boldogan az eredményt: "úgy érezzük, hogy vitorlánk friss fuvallatot kapott." (A The Pirate Bay emblémája egy vitorlás hajó.)

Eredményükkel a svéd "kalózok" jó pár olyan szervezetet megelőztek, amelyek "valódi" politikai pártnak számítanak. A svéd kommunista párt például csak 5,6, a kereszténydemokrata mozgalom 5,1, a szélsőjobboldal pedig 3,3 százalékot szerzett. Az országban a lakosság 43 százaléka járult az urnák elé, ami azt jelenti, hogy a Piratpartiet nagyjából 200 000 szavazatot mondhatott magáénak.
Forrás: MTI