Ének az esőben - megdöbbentő kutatás

A zord és szeszélyes időjárás csúcsteljesítményre ösztönzi az énekesmadarakat. Egy gezerigókat vizsgáló amerikai kutatás arra az eredményre jutott, hogy az időjárással együtt változik a madarak énektudása is.

Ezek szerint minél megjósolhatatlanabb és kedvezőtlenebb az időjárás, annál jobban iparkodnak a hímek, hogy dalukkal meghódítsák a tojókat.

A hímek éneke alapvetően két célt szolgál. Egyrészt arra hivatott, hogy távol tartsa a riválisokat. Ennél is fontosabb célja azonban, hogy odacsalogassa a tojókat, amelyek a dallamokból valószínűleg következtetéseket vonnak le a dalnok erényeit illetően.
A kutatás vezetőjét, Carlos Boterót nem lepte meg túlságosan, hogy a zord vidékek madarai virtuózabbak.

A keményebb telek, a szárazabb időszakok vagy az alig megjósolható időjárási viszonyok megnehezítik a madarak túlélését és szaporodását - magyarázta az észak-karolinai székhelyű Nemzeti Evolúciós Szintézis Központ kutatója. - Ilyen körülmények között a tojóknak különösen válogatósnak kell lenniük, mert egy középszerű partner veszélyeztethetné az utódok túlélését. Ezért annál fontosabb, hogy a hím énekével meggyőzze kvalitásairól leendő partnerét.

A bonyolultabb dallamokat éneklő hímeknek kevesebb az élősködője, és utódaiknak nagyobb a túlélési esélyük - írta Botero a Current Biology című szaklapban. Szerinte a jelenség nem csak a madarakra érvényes, hanem a többi állatra, sőt az emberre is. Nem tartja kizártnak, hogy a szexuális szelekció evolúciós folyamata a nyelvre, a művészetre és a zenére is jótékony hatással volt. Mint hangsúlyozta, a kutatás "egyedülálló lehetőséget nyújt arra, hogy megértsük a saját fajunk szempontjából is fontos tulajdonságok evolúciójának mozgatórugóit".
Forrás: MTI