Az asztma világnapja

Május első keddjén (idén május 5-én) tartják az asztma világnapját, amelyről 1998 óta emlékeznek meg a Világmozgalom az Asztmásokért (GINA) kezdeményezésére.

Az asztma görög eredetű szó és nehéz légzést jelent. Elsőként Hippokrátész, az orvostudomány atyjának tekintett görög tudós írta le ezt az allergiás betegségeket, amelynek jellemzője, hogy a hörgők beszűkülnek és mindenféle külső ingerre különlegesen érzékenyek. Bizonyos behatásra asztmás görcs alakulhat ki, ám a betegségnek vannak tünetmentes időszakai is.

A betegség pontos oka "orvosi rejtély", az azonban bizonyos, hogy a hajlam genetikailag örökölhető, s a por, a levegő szennyezettsége, valamint a szervezet fizikai megerőltetése hozzájárulhat kialakulásához.

A hullámszerűen visszatérő fulladásos időszakokban az asztmás görcsök mellkasi sípolással, búgással nyilvánulnak meg, a kiváltó ok lehet egyebek között házi por, dohányfüst, mikroorganizmus. Létezik sportasztma is, amikor az intenzív testmozgás váltja ki a légzési problémákat. A gyakori fulladások maradandó tüdőkárosodást okozhatnak, súlyos rohamban akár fulladásos halál is bekövetkezhet. Mai ismereteink szerint az asztma nem gyógyítható, de kezelhető, s az asztmás beteg teljes, aktív életet élhet.

Becslések szerint világszerte több mint 300 millió ember szenved ebben a betegségben, s számuk rohamosan növekszik. Az asztma világméretű előretörése megfigyelhető a felnőtteknél és a gyerekeknél is, de a gyermekek mintegy fele "kinövi" asztmáját.

Magyarországon mintegy százezer asztmás gyermek és több mint kétszázezer asztmás felnőtt él. Az elmúlt húsz évben sokat fejlődött a kezelés, a korszerű készítményekkel a betegek többségénél jól kontrollálhatók az asztmás tünetek. A világnap idei üzenete is erre hívja fel a figyelmet: "Meg tudod fékezni az asztmádat".
Forrás: MTI