Elképesztő ugrás előtt áll a számítógép ipar

Szupergyors számítógépek alkotóeleme lehet az a molekuláris méretű eszköz, amelyet az Edinburgh-i és Manchesteri Egyetem kutatói fejlesztettek ki. A szilíciumchipek helyett használt molekuláris technológia a bonyolult számításokat sokkal gyorsabban tudja

A tudósok ezt az áttörést úgy érték el, hogy miniatűr mágneseket molekuláris szintű gépekkel kombinálták, amelyek két helyszín között külső erőhatások bevetése nélkül tudnak közlekedni. Ezek a manőverezhető mágnesek képezik majd a kvantumalapú gépek legapróbb komponenseit.

A hagyományos számítógépek az információt bitekben tárolják, amelyek csak egy ún. bináris kód segítségével lehet megjelentetni, vagyis minden információ 0-k és egyesek képében jeleníthetők meg.

A kvantumszámítógépek kvantumalapú bináris kódokat használnak majd (amelyeket kvibitnek is neveznek). Ezek sokkal összetettebbek, és a tárolt információt, nemcsak 0 vagy 1 segítségével képesek megjeleníteni, hanem bármilyen számértékkel. Ennek köszönhetően a kvantumszámítógépek sokkal gyorsabbak lesznek, mint a hagyományos gépek.

"Az igazi kihívást most már csak az jelenti, hogy ezeket a "kvibiteket" egymáshoz rendeljük, és egy olyan gépet készítsünk, amelyik el tudja végezni a számításokat úgy, hogy a kvibitek kommunikálnak egymással" - nyilatkozta David Leigh, az Edinburgh- Egyetem kémiaprofesszora.
Forrás: MTI