Csodák tára Szegeden

Az előreláthatóan 2010 őszén Csodák tára néven interaktív természetismereti tudástár nyílik a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karán - jelentette be Galambos Gábor dékán szerdán a csongrádi megyeszékhelyen.

A tudástár fő elemei a természetismereti kiállítások, a Próbáld ki laboratórium és a bemutatóórák lesznek - mondta a professzor, az uniós támogatással megvalósuló 160 millió forintos összköltségvetésű programról tartott sajtótájékoztatón.

A kar főépületének emeletén mintegy ezer négyzetméteren kialakítandó Csodák tárába elsősorban az általános és középiskolás diákokat várják majd, de az intézmény az egész családnak kikapcsolódási és tanulási lehetőséget kínál majd.

A kiállítás magját a kar természettudományos gyűjteményei adják majd, s ezek közül is kiemelkedik a több mint tízezer darabos, 2000-ben védetté nyilvánított herbárium és állattár, melyet az intézményben oktató világhírű kutatók állítottak össze az évtizedek során. Szintén egyedülálló az ásvány és kőzettani gyűjtemény, amelynek megalapítása Koch Ferenc nevéhez fűződik.

A kiállítóhelyen létrehoznak egy, az 1930-as évek miliőjét felidéző előadótermet is, ahol nem szorosan a tantervhez kötődő órák keretében ismertetik majd meg a látogatókat a kar oktatói a természettudományok érdekességeivel.

A Próbáld ki laboratóriumban nemcsak a fizikai, a kémiai és a biológiai témájú kísérleteket végezhetnek majd el a látogatók, de szegedi informatikatörténeti gyűjtemény jóvoltából megismerkedhetnek majd több, a számítástechnika hőskorából származó eszköz működési elvével is.

Galambos Gábor elmondta, a program nem titkolt célja, hogy a "turisztikai attrakció" létrehozása mellett újra megszeretesse a fiatalokkal a természettudományokat.
Forrás: MTI