Már az ősember is tudott diót törni

A legfrissebb antropológiai kutatások szerint (valószínűsíthető) őseink egyikének, az Australopithecus africanusnak már 2,6 millió évvel ezelőtt ment a diótörés, ezzel az ínséges időkben való túlélés esélye növekedett.

A Bécsi Egyetem antropológusai egy (csak Mrs. Plesként emlegetett) női Australopithecus africanus koponyáját rekonstruálva, majd azt egy három dimenziós modellbe átültetve jutottak a felfedezésre - amelyet az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) ismertettek.

Mivel Mrs. Ples fogatlan, a tudósok számára csak egy rendkívül hasonló koponya vizsgálata tette lehetővé a rekonstrukciót. A Gerhard Weber professzor vezette kutatások eredményeire támaszkodva a New York állambeli Albany Egyetem mérnöki kutatói is vizsgálni kezdték az Australopithecus africanust. Mint kiderült, a 3,5 millió éve megjelent és 2 millió éve kihalt, Afrika déli részén honos ősember arcberendezése megfelelő volt a nagyobb erő kifejtéséhez.

Ez a jelentős erőkifejtés a kis őrlőfogakkal való harapásban mutatkozott meg. Ezek az Australopithecus africanus esetében meg is növekedtek, ezáltal pedig alkalmassá váltak arra, hogy szétroppantsák és megőröljék a csonthéjasokat és a különböző magokat.
Forrás: MTI