Közel 2 millió éves kőbaltákat találtak

Minden eddiginél régebbinek, nagyjából 1,8 millió évesnek becsült kőbaltákat találtak régészek Malajziában. A hét korrekordgyanús baltát az ország északi részén, Perak szövetségi állam területén tárták fel még tavaly júniusban. A leletegyüttest azóta Toki

Az elemzések alapján a kőbalták 1,83 millió éve készülhettek - mondta pénteken Mokhtar Saidin kutatásvezető, a malajziai tudományegyetem ősrégésze.

Az eddigi legősibb kőbalták Afrikából származnak, azokat 1,6 millió évesre datálják az archeológusok, a fekete kontinensen azonban 4 millió éves vágóeszközöket és emberi maradványokat is feltártak - tette hozzá Mokhtar.

Korábban feltárt leletek arra engedtek következtetni, hogy Délkelet-Ázsiában 1,9 millió éve is éltek már emberek, a feltételezéseket azonban sokan kétségbe vonják - mondta Harry Truman Simanjuntak, a jakartai nemzeti régészeti kutatóközpont munkatársa. A szakértő szerint a most előásott kőbaltákat is tovább kell vizsgálni.

Az ember malajziai megjelenésének legkorábbról származó bizonyítékai 200 ezer éves kőeszközök, amelyek ugyancsak Perakban bukkantak fel. A tavalyi ásatáson őskori embercsontok után is kutattak, de a meleg és a párás klíma miatt ilyen maradványok valószínűleg nem maradtak fenn. A Perakban feltárt legidősebb csontlelet 10 ezer éves - mondta Mokhtar Saidin.
Forrás: MTI