Külföldre hurcolt magyarok

Magyar művészet külföldi magángyűjteményekben címmel jelenik meg az EDGE Communications műgyűjtőket bemutató ingyenes sorozatának legújabb darabja, amely 14 olyan külföldi gyűjtőt vonultat fel, akinek kollekciójában magyar alkotások is fellelhetők.

A kiadványt megjelentető cég tájékoztatása szerint a neves gyűjtőkről szóló, portréfotókkal és reprodukciókkal gazdagon illusztrált cikkekből kiderül, milyen indíttatásból döntenek a külföldi művészetbarátok magyar művészek munkáinak megvásárlása mellett, és hova helyezik a magyar képzőművészetet a nemzetközi művészeti és műtárgypiaci közegben.

Nancy Goodman Brinker, az Egyesült Államok volt budapesti nagykövete gyűjteményében például Aba-Novák Vilmos, Nemes-Lampérth József és Vaszary János egy-egy remekműve is megtalálható, a volt nagykövet ugyanis azt vallja, "igazán csak a művészetén és kultúráján keresztül érthető meg egy ország".

A kiadványban szerepel Arturo Schwarz író-művészettörténész is, aki a dadaizmusról és szürrealizmusról szóló művészettörténeti alapműveket jegyez, Kirk Brown, aki az 1956-os forradalom emlékére az Egyesült Államokban nagy jelentőségű kiállítást rendezett, valamint Roland Riz olasz szenátor és jogászprofesszor is.

A gazdasági és design lapok mellékleteként, illetve galériák által terjesztett füzet érdekessége, hogy a válogatásban szereplő külföldi gyűjtők véleményt mondanak arról is: milyen jelentősége van és milyen lehetne a magyar művészetnek a nemzetközi színtéren. Kirk Brown szerint például "optimisták lehetünk a magyar művészetet illetően, hiszen a tisztulási folyamat elindult a műkereskedelemben, és magyar műveket gyűjtenek ma már a világ számos pontján".

A kommunikációs cég sorozatában a Kortárs magángyűjtők, a Vállalati gyűjtemények és a Kortárs magángyűjtők 2008 című kiadványokat követő Magyar művészet külföldi magángyűjteményekben című füzet borítóján az ismert kortárs művész, Bernát András festményének egy részlete látható. A kiadványt készítői a magyar művészet külföldi népszerűsítésében meghatározó szerepet vállalt, nemrégiben elhunyt szakemberek, Néray Katalin, a Ludwig Múzeum volt igazgatója és Rozsics István műkereskedő emlékének ajánlják.
Forrás: MTI