Hat pont, három miniszter

Gyurcsány Ferenc az igazságügyi, az oktatási illetve a pénzügyminiszternek adott feladatot azzal a hat ponttal kapcsolatban, amelyeket szombaton a magyar-szlovák kormányfői találkozó után jelentett be. Budai Bernadett a szerdai kormányszóvivői tájékoztató

Draskovics Tibornak jelentést kell készítenie arról, hogy melyek a radikális megnyilvánulások elleni küzdelem alapvető eszközei - mondta a kormányszóvivő. Hozzátette: a tárcavezető feladata, hogy megvizsgálja, miként kellene módosítani a hazai jogalkalmazást – és szükség szerint a szabályozást – annak érdekében, hogy a magyarországi nacionalizmus és radikalizmus ne rontsa meg a két ország kapcsolatát.

Szintén az igazságügy-miniszter feladata, hogy politikai nyilatkozattervezet formájában tegyen javaslatot egy nemzeti, nemzetiségi magatartáskódexre. Ez azt a célt szolgálná, hogy a politika világából kiszoruljon a szélsőséges nacionalista szóhasználat, a szenvedélykeltés, sértegetés gyakorlata - hangoztatta.

Mint mondta, a tárcavezetőnek ehhez kapcsolódóan egy kvázi becsületbíróság létrehozására is javaslatot kell tennie.Szintén az igazságügyi és rendészeti minisztertől vár a kormányfő egy olyan javaslatot, amely megteremti a lehetőségét annak, hogy bármelyik állam közös vizsgálatot kezdeményezhessen, ha úgy ítéli meg, hogy a másik állam területén a kisebbségi jogok megsértésnek gyanúja merül fel - mondta a kormányszóvivő.

Budai Bernadett kitért arra: a pénzügyminiszternek olyan javaslatot kell tennie, amely jogszabályokban biztosítja, hogy kiemelt támogatásban és fejlesztési lehetőségekben részesüljenek a kisebbségi kultúra és oktatás intézményei.

Az oktatási és kulturális miniszternek jelentésben kell bemutatnia, hogy Magyarországon milyen lehetőség van arra, hogy a kisebbségi oktatásban más országok tankönyveit használják, és amennyiben ez bármilyen akadályba ütközne, a tárcának meg kell vizsgálnia, mit lehet tenni annak elhárítása érdekében - közölte.

Nem kaptunk a szlovák féltől indoklást arra, hogy a hatból négy pontot miért nem támogat, lehet, hogy erről is csak tovább kell egyeztetni. Nem az a lényeg, hogy kizárólag a magyar fél álláspontja érvényesüljön - fogalmazott a kormányszóvivő.

Gyurcsány Ferenc a szombati magyar-szlovák kormányfői találkozót követő sajtótájékoztatón jelentette be hatpontos javaslatcsomagját, majd később közölte azt is, hogy a magyar kormány mindenképpen meghozza ezeket az intézkedéseket, függetlenül attól, hogy a szlovákok megteszik-e ugyanezt.
Forrás: MTI