Kihírdették aFilm-Szabadság-56 című forgatókönyvíró- és ötletpályázat nyerteseit

Összesen 220 pályázat érkezett a Magyar Televízió és a Miniszterelnöki Hivatal közös, harminc évnél fiatalabb diákoknak meghirdetett Film-Szabadság-56 című forgatókönyvíró- és ötletpályázatra, amelynek eredményeit kedden hirdették ki Budapesten, az Uránia

A felhívásra olyan nyolcperces filmetűd-terveket, ötleteket vártak, amelyek az 56-os forradalomról, annak fiataljairól szólnak. Összesen 220 érvényes pályázat érkezett az október 28-i határidőig: többségében felsőoktatásban tanulók jelentkeztek, a tervek csaknem hatvan százalékát egyetemisták, főiskolások küldték be. Általános iskolásoktól csupán két pályázat érkezett, a többi induló a középiskolások közül került ki. A legfiatalabb pályázó 11 éves volt.

A 201 magyarországi jelentkező mellett kilencen a határon túlról, Erdélyből, Kárpátaljáról, a Felvidékről és a Vajdaságból küldtek anyagot. Néhányan több tervvel is indultak, de voltak olyanok is, akik közösen pályáztak.

A szakmai zsűri - amelynek tagja volt Rainer M. János, az 1956-os Intézet igazgatója, Gryllus Dorka színművész, Seres Tamás, a Magyar Televízió rendezője, Meskó Zsolt producer, valamint Budai Bernadett kormányszóvivő és Pusztay András, az m1 programigazgatója - Bereményi Géza és Pálfi György filmrendező irányításával választotta ki a győztes alkotásokat. Az eredeti tervek szerint hat pályamunkát díjaztak volna, de a beérkezett művek kiemelkedő színvonala miatt végül hét pályázat nyerte el a zsűri tetszését.

A Film-Szabadság-56 című pályázat nyertese lett: Bence Balázs (Budapest) Októberi ifjak, Birtalan Ilona Liliána (Budapest) Lyuk, Csigás Viktor Dávid (Veresegyház) 1956, Hidasi Kata és Harasztos Péter (Budapest) Corvin köz, Kiss Emma (Budapest) Befürödve, Tucsni László (Zalaszentgrót) Októberi séta és Varga Kata (Miskolc) Misley című alkotása.

Varga Kata az MTI-nek elmondta: pályaműve a 13 éves Misley Emeséről szól, aki az 1956-os miskolci sortűz egyik áldozata volt. Vajon ki lehetett ő, hogy került a tüntetők közé? Erre kereste a választ az óvodapedagógiát tanuló fiatal lány.

"A barátnőm hívta fel a figyelmemet a pályázatra. Minden nap elmegyek az emléktábla mellett, de nem tudom miért pont Emesét ragadtam ki, valószínű azért, mert róla hallottam a legtöbbet" - fogalmazott Varga Kata.

Bereményi Géza az eredményhirdetésen elmondta: a pályázatok olvasásakor az derült ki számára, hogy a fiatalok érdeklődnek 1956 iránt és kialakult véleményük van ennek a történelmi eseménynek a megünnepléséről. Pálfi György véleménye szerint a pályázat megmozgatta a családokat, elkezdtek 56-ról beszélgetni.A hét nyertes pályamunkából tévéfilm készül, amelyet a Magyar Televízió jövőre, október 23-án mutat be.
Forrás: MTI