Szociális kapitalizmust sürget Marx

Globális szociális piacgazdaságot kell felépíteni a válságba került világkapitalizmus helyére Reinhard Marx müncheni érsek szerint.

A rendszerreform nem utópia, hanem humanitárius szükségszerűség - mondta a katolikus főpásztor szerdán Münchenben új könyve bemutatóján. Marx szerint olyan elemeket kell beépíteni az új gazdasági rendszerbe, amelyek "nem azokat jutalmazzák, akik erkölcstelenül viselkednek."

A tőke - védőbeszéd az ember mellett (Das Kapital. Ein Plädoyer für den Menschen) című több mint 300 oldalas munkájában Reinhard Marx arról ír, hogy "emberiesség, szolidaritás és igazságosság nélkül a kapitalizmusnak nincsen erkölcse, és jövője sincs." A kötet címének elő részét a szerző tudatosan kölcsönözte névrokona, Marx Károly azonos című antikapitalista trilógiájából, amely 140 éve jelent meg és a kommunizmus hitvallása lett.

A szociális katolicizmus tanításai az érsek szerint jó útravalóul szolgálhatnak az úton, amely egy emberi gazdasági rend felé vezet. A gondolatkörből kész receptet ugyan nem lehet gyártani, de orientálhat a kapitalizmus jövőjéről szóló diskurzusban. Ezt a vitát minél hamarabb meg kell kezdeni, különben előretörnek a katolikus egyház szerint veszélyes ideológiák, mint a marxizmus - mondta Reinhard Marx.

"Rendezett, szabályozott kapitalizmust kell építeni, amely az embert helyezi a középpontba. Ez most a kivíhás, de nemcsak ezekben a válságos hónapokban, hanem az utánuk következő időszakban is. Ez a kor parancsa" - mondta a müncheni érsek.
Forrás: MTI