Mackóban őrzik Szabolcs aranyát

Páncélteremben, egyedülálló biztonsági feltételek között őrzik és állították ki a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében eddig talált, felbecsülhetetlen értékű aranyleleteket a nyíregyházi Jósa András Múzeumban - írta a Kelet-Magyarország keddi számában.

A nemrég korszerűsített intézményben acélfalú trezorterem épült, amelyet éjjel is látó infrakamerák pásztáznak, s a tárlók törhetetlen üvegből készültek, amelyet kalapáccsal sem lehet szétverni - mondta Ulrich Attila, a múzeum numizmatikus munkatársa a lapnak.

Az épületen kívül is vannak kamerák, amelyekkel az utcafronti mozgásokat követhetik nyomon a biztonsági őrök; munkájukat természetesen riasztórendszer is segíti.

A különböző ásatások során előkerült nemesfém pénzérméket, tárgyakat egyszerre tizenöt látogató tekintheti meg a páncélteremben. A többi között látható a 2002-ben megtalált újfehértói aranypénzlelet, amely az eddig Magyarországon előkerült kincsek közül a legnagyobbnak számít.

A XVII. századi, összesen 1,5 kilogramm súlyú lelet 261 magyar, német, cseh, lengyel, svéd, holland és svájci pénzérméből áll, s valószínűleg 1685-ben ásták el a Nyíregyházával szomszédos kisvárosban.

A régészeti leletek közül a nyíregyházi múzeum trezortermében kiállították a honfoglalás kori geszterédi aranyszablyát, a rakamazi ezüst hajfonatdíszt és az Ófehértónál talált bronzkori aranykarkötőt is.
Forrás: MTI