Nemzetközi táncfesztivál a fővárosban

Nemzetközi Ifjúsági Táncfesztivál kezdődött hétfőn Budapesten. A Magyar Táncművészeti Főiskola abból az alkalomból hívta meg a világ több jeles táncművészképző intézményének képviselőit a magyar fővárosba, hogy az 1950-ben alapított Állami Balett Intézete

Schanda Beáta tájékoztatása szerint a négynapos táncfesztiválon Bécs, Birmingham, Houston, München, Peking, Pozsony, Prága, Szentpétervár és Tajpej táncművészképző intézményeinek mesterei és diákjai ünnepelnek együtt magyar kollégáikkal. Az ifjú művészeket a nagyközönség két - eltérő műsorú - gálaesten láthatja szerdán és csütörtökön a Thália Színházban.

A különböző nemzetiségű fiatal táncosok együtt vesznek majd részt a napi balettgyakorlatokon - írta Schanda Beáta, megjegyezve, hogy a klasszikus balett évszázados művészete és az arra épülő mai táncnyelvek segítenek áthidalni a nemzetek, kontinensek közti különbségeket.

A fesztiválhoz műhelymunka is kapcsolódik, amelynek a főiskola 2002-ben megnyílt campusa ad otthont: délelőttönként nemzetközi balettórák, kedden délután pedig szakmai kerekasztal és magyar néptáncbemutató gazdagítja a programot.

Felidézve, hogy az egykori balettintézetet Dózsa Imre kezdeményezésére és igazgatása alatt 1983-ban szervezték főiskolává, Schanda Beáta rámutatott: az elmúlt negyed század alatt a Magyar Táncművészeti Főiskola a hazai felsőoktatás szerves részévé vált, amelyre érdeklődéssel és tisztelettel tekintenek itthonról és külföldről egyaránt.

Az intézmény 2007-ben tért át az úgynevezett bolognai rendszerű, kétciklusú képzésre: a felsőoktatási alapképzésben (BA) a táncművész (klasszikus balett és moderntánc szakirányok) és a táncos és próbavezető (klasszikus balett, néptánc, moderntánc, modern társastánc szakirányok) szakokon folyik képzés. 2008-ban pedig elindult az első mesterképzés is a klasszikus balett szakon.
Forrás: MTI