Bizánc, Itália és Közép-Európa a kora középkorban

A késő antik mediterrán civilizációs hatásokat, az itáliai régió közvetítő szerepét vizsgálta a közép-európai rétérségre vonatkozón az a nemzetközi régészeti és művészettörténeti konferencia, amelyet a Római Magyar Akadémia és az MTA Régészeti Intézete sz

A magyar akadémián megtartott háromnapos értekezleten - amely a hét végén zárult - a magyar és az olasz szakembereken kívül angol, német, osztrák, lengyel, cseh és szlovén régészek vettek részt - tájékoztatta az MTI-t a római akadémia.

A késő antik és a bizánci hatások közvetítésében nagy szerepük volt a különböző itáliai régióknak. Ez a hatás az élet minden területén megfigyelhető, így az ékszerek, a viselet, az életmód, a táplálkozás, az alkalmazott technológiai tudás, amelyet a régészeti kutatások igazolnak, sok szálon kötődik a mediterráneumhoz.

Az előadásokból leszűrhető volt, hogy nemcsak a tárgyi, hanem a szellemi kultúrában is érzékelhető a mediterrán befolyás, amelyet a kereszténység terjedésére utaló számos emlék is bizonyít.
A Kárpát-medence népeire mindig is jellemző volt a kulturális befogadó és integráló szemlélet, s kultúrájuk sokszínűségéből adódóan a korabeli vezető kulturcentrumokkal aktív és gyümölcsöző kapcsolatrendszert alakítottak ki - írta a konferencia összefoglalójában a Római Magyar Akadémia.
Forrás: MTI