Történelmi hely a világ első atomreaktora

Történelmi emlékhellyé nyilvánították a világ első atomreaktorát; az amerikai Washington államban levő létesítmény szolgáltatta a plutóniumot az első atombomba-robbantáshoz 1945. augusztus 6-án. A hanfordi telephelyű B reaktorban állították elő a második

A reaktor megőrzésére törekvő helyi illetékesek évek óta szorgalmazták a szövetségi belügyminisztériumnál az emlékhellyé nyilvánítást. Ha ez nem történt volna meg, akkor a térség megtisztítását célzó program keretében leszerelték volna vagy örökbe betonszarkofágba zárták volna a reaktort.

A hanfordi atomlétesítmény és a B reaktor központi eleme volt a Manhattan Projectnek, amely az 1940-es évek szupertitkos küldetésének fedőneve volt az atombomba megépítésére.

Több mint 50 ezer munkást költöztettek annak idején Washington állam déli részére, a Columbia folyó partjára az óriási vállalkozás megvalósítására. Az építkezés 1943 júniusában kezdődött és mindössze 13 hónapig tartott. Az azonnal működésbe állított reaktor szolgáltatta a plutóniumot az első atomrobbantáshoz, az úgynevezett Trinity-teszthez Új-Mexikóban 1945. július 16-án. Nagaszakira 1945. augusztus 9-én dobta le Amerika az atombombát.

Hanfordban a későbbiekben nyolc további reaktor épült, amelyekben fegyverkezési célú plutóniumot gyártottak. A terület ennek következtében az ország nukleárisan legszennyezettebb térségévé vált, amelynek teljes megtisztítása a becslések szerint összesen 50 milliárd dollárba fog kerülni. Eddig öt reaktort bontottak le vagy zártak szarkofágba.

Az emlékhellyé nyilvánított B reaktort - amelyet 1968-ban állítottak le, és idővel talán múzeumot alakítanak ki benne - a közönség a tervek szerint 2009 márciusától látogathatja.
Forrás: MTI