Magyarok a világkiállításon

A spanyolországi Zaragozában június 14-én kezdődött szakmai világkiállítás vezérgondolata A víz és a fenntartható fejlődés. Ennek jegyében vesz részt önálló kiállítással Magyarország is az eseményen.

Az Ebro-folyó kanyarulatában található 25 hektáros kiállítótéren 104 ország mutatkozik be. A szeptember 14-ig tartó Zaragoza Expo 2008 szakvilágkiállítás szimbóluma egy vízcseppre emlékeztető, 60 méter magas áttetsző épület.

A kíváncsiskodók a Magyar Pavilonba lépve a Tisza és a Duna szabályozása utáni vízgazdálkodásról szerezhetnek ismereteket, majd az esztergomi hidraulikus vízemelő kicsinyített másával találkozhatnak. Ezután megismerkedhetnek a magyarországi fürdőkultúráról, a termálvizek bőségével, de megtudhatják azt is, hogy tud az ember összhangban élni a természettel, megőrizni a víz tisztaságát, miközben élvezi annak gyógyító hatását.

A miskolctapolcai barlangfürdőt imitáló részbe lépve Magyarország bemutatja az ország hévízeit, termálvizes, valamint gyógyvizes kultúráját. Magyarország gyógy- és ásványvizeit reklámplakátok is hirdetik. A kínai pavilonban az érdeklődők a Jangce folyó vízszabályozásáról láthatnak filmet, de megmérhetik testük víztartalmát is.

A belgák az időjárás változását - napsütés, eső - imitálják növényekkel körülvett videóinstalláción.
Az aragóniai pavilon videóinstallációján egyebek mellett patak, téli táj, vízesés váltják egymást, míg a padlón vizuális effektek gazdagítják a látványt.

A japán pavilonban látható mese végén az elgördülő függöny mögött vízesésben gyönyörködhetnek a vendégek. Az óriásplakátok a klímaváltozással járó negatív hatásokat tárják fel, egyebek mellett a jégmezők megolvadását.

A német pavilonban megtekinthető videóinstalláción egy gyermeket váró nő arra figyelmeztet, hogy víz nélkül nem lehet a virágokat locsolni, és nem nevetnek a gyerekek. A vállalkozó kedvűek egy csónakban haladva esernyőket, üvegpalackokat, virágokat, kádat, falra szerelt mosdókat, mosógépet, valamint zöldnövények között megbúvó rozsdás hordót láthatnak.
Forrás: MTI