Lillafüreden is megemlékeztek

Supka Gézára, az első könyvhét kezdeményezőjére emlékeztek szerdán Lillafüreden, a Palotaszállónál, ahol a neves zsurnaliszta és művészettörténész emléktábláját irodalmárok, költők és műkedvelők koszorúzták meg.

Az első könyves ünnepet 1929-ben rendezték meg Supka Géza kezdeményezésére, ő volt az, aki 1927-ben Miskolcon, a Magyar Könyvkiadók és Könyvkereskedők Országos Egyesületének rendes évi közgyűlésén azt javasolta, hogy a magyar könyv népszerűsítése érdekében évenként rendezzenek könyvnapokat.

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében és Miskolcon egyébként gazdag program várja szerdától a 79. Ünnepi Könyvhét vendégeit: a megyei rendezvényt Encsen, a miskolcit hagyományosan az Erzsébet-téren nyitották meg, ahol a József Attila-díjjal idén kitüntetett Fecske Csaba író-költő méltatta a magyar lírát.

Supka Géza (1883-1956) újságíró, művészettörténész, régész, akadémikus volt. 1918-ban a Károlyi-kormány prágai követe, 1945 után rövid ideig a Nemzeti Múzeum elnöke is volt.

 Régész-művészettörténészként a keleti régészet felé fordult. Publicistaként 1945-ig a polgári radikalizmus harcos szószólója, majd a háború után a polgári demokrácia híve volt. Újságíróként az irodalmi igényű, népszerű-tudományos riport műfajának megteremtője.
Forrás: MTI