Dokumentummozi Szegeden

Dokumentumfilmeket vetítenek 7határ - Valóságmozi címmel szerdától Szegeden a Rendezvényházban. A júniusig tartó sorozatban a mártélyi Teleház filmműhelyében készült alkotásokból kéthetente láthatnak egyet-egyet az érdeklődők, akik a vetítéseket követően

A mártélyi filmesek sok érdekes történelmi, társadalmi, emberi sorsot dolgoztak fel - hangsúlyozta Pleskonics András.

Mint elmondta, az első esten bemutatandó, Barátom, hát pont én... című film, az 1989-es romániai forradalom egyetlen külföldi áldozatának, Tóth Sándornak állít emléket. A hódmezővásárhelyi tehertaxis másodmagával szülővárosa adományát szállította ki Temesvárra december 29-én. Aradon azonban a Maros hídján rálőttek a kocsijukra és a férfi életét vesztette.

Hegedűs Anita rendező és Csermelyi Árpád operatőr a történet feldolgozása során megszólaltatta azt a román orvost, aki Tóth Sándor életéért küzdött, emellett szemtanúkkal, és az áldozat családtagjaival is beszéltek - tette hozzá a programsorozat házigazdája.

Pleskonics András ígérete szerint a további vetítéseken sok hasonlóan érdekes dokumentumfilmet láthatnak a nézők. Így például a Priedori balladát, mely a szerbiai-boszniai háború emlékét és következményeit dolgozza fel, tömegsír-feltárásokat is megörökítve.

Egy másik alkotás egy eltűnt katona nyomába ered: a férfi nagybátyja akarta megtalálni eltűnt unokaöccsét, és a filmes stábbal közösen lelt rá sírjára. A film az út mellett az exhumálást és az újratemetést is végigköveti.

Vannak azonban vidámabb történetek is - jegyezte meg Pleskonics András, példaként említve Farkas Csamangó Zoltán Tengöri című alkotását, amelyben megörökítette, hogy vitt el egy idős mártélyi halászt - aki még soha nem látta és nem is hitte, hogy van - a tengerhez. Ez egy bensőségesebb, finom lelkületű alkotás - tette hozzá.

Forrás: MTI