A Tingatingák kiállítanak

A Tingatinga-festőcsoporthoz tartozó tanzániai művészek dekoratív, izgalmas, Afrika színes, buja világát bemutató olajfestményeiből nyílik kiállítás pénteken a szegedi Reök-palotában - közölte Sarungi Emőke, a tárlat koordinátora hétfőn a Tisza-parti váro

A magát tősgyökeres szegedinek valló, tanzániai származású orvos elmondta, hogy 2004-ben rokonlátogatóban járt első alkalommal Dar es Salaamban, a Tingatinga-festőcsoporthoz tartozó alkotók közösségi műhelyében. Megismerkedett több festőművésszel, beleszeretett a képekbe, s elhatározta, megmutatja ezeket a magyar közönségnek is.

A festőcsoport történetéről szólva a tárlat koordinátora felidézte, hogy Edward Saidi Tingatinga 1968-ban kezdett el festeni biciklizománccal farostlemezre. A természet erejét és törékenységét, a hétköznapi élet egyszerűségét és misztikáját ábrázoló színes, buja képei, melyek tele vannak stilizált állatokkal, madarakkal, fákkal, hamar sikeresek lettek. A munkába bekapcsolódtak rokonai és ismerősei is, akiket bíztatott, találják meg saját, egyéni stílusukat.

A festőművész 1972-ben egy utcai lövöldözésben életét vesztette, követői azonban továbbvitték az általa kialakított ártatlan, naiv szemléletmódot, s létrehozták a Tingatinga-festőcsoportot, amely a mai napig működik - mondta Sarungi Emőke.

Hozzátette: az alkotói közösség Európában, a Távol-Keleten és az Egyesült Államokban is számos kiállítást rendezett, de képeik Magyarországon Szegeden láthatóak majd először.

A Reök-palotában május 7-ig nyitva tartó tárlaton tizennyolc alkotó több mint félszáz olajfestményét mutatják be.

Forrás: MTI