Új naprendszert fedeztek fel

A miénkhez hasonló, távoli naprendszert fedeztek fel tudósok amatőr csillagászok közreműködésével egy tanulmány szerint, amely a Science folyóirat csütörtöki számában jelent meg.

A megfigyelések során a Földtől mintegy 5000 fényévnyire lévő csillag körül keringő két bolygót fedeztek fel, amelyek a Naprendszer Jupiter és Szaturnusz bolygói kisebb változatának tűntek.

Napjainkig mindössze 25, több bolygóból álló naprendszert vettek lajstromba, és ez az első, amely hasonlít a miénkhez - mondta el a kutatás vezetője, Scott Gaudi, az Ohiói Egyetem munkatársa.

"Olyan, mint a mi Naprendszerünk kicsinyített mása" - fejtette ki a tudós a francia hírügynökségnek adott telefoninterjúban.

A két bolygót akkor fedezték fel, amikor a csillagjuk egy távolabbi csillag pályáján elhaladt. Ennek következtében - a két bolygó gravitációs mezője által visszatükrözve - nőtt a távoli csillag fényessége.

Gaudi és csapata a fényesség megváltozása - az úgynevezett gravitációs mikrolencsehatás - alapján kiszámította a két bolygó tömegét.

A jelenség azonban csak két hétig volt megfigyelhető, 2006 március végén-április elején. Scott Gaudi és kollégái a déli félteke amatőr csillagászainak segítségét kérték, hogy minél több adatot gyűjthessenek össze.

"Ez inkább koordinációs, mint technológiai kérdés volt" - fejtette ki Gaudi. - Sok amatőr csillagász használ kis távcsövet, amelyet az íróasztalán tart, de a hely sokkal fontosabb volt számunkra, mint a méret. A galaxis központja ugyanis csak a déli féltekéről látható - tette hozzá.

Forrás: MTI