Misztikus India záróprogram

Programsorozattal búcsúztatja Misztikus India című időszaki kiállítását a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum, ahol szombattól március végéig a látogatók maszkot készíthetnek indiai mesék hőseiről, selyemre festhetik a mesebeli lényeket és homokképe

A múzeumban tavaly júniusban nyílt meg a kiállítás, amely két magyar festőnő művészetén keresztül mutatja be Indiát - idézte fel Szabó Krisztina, az Iparművészeti Múzeum és a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum közönségkapcsolatokért felelős munkatársa.

Sass Brunner Erzsébet (1889-1950) és leánya, Brunner Erzsébet (1910-2001) Indiában élt és alkotott. Brunner Erzsébet végrendeletében 62 festményt hagyott a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeumra, ezen alkotások láthatóak a március 23-ig megtekinthető tárlaton.

A két művész 1929-ben hagyta el Magyarországot, és 1930-ban érkeztek Indiába, ahol Rabindranath Tagore egyetemén töltöttek két évet, majd végérvényesen Indiában telepedtek le. Portréikon látható többek között Mahátma Gandhi indiai politikus, az ország egykori szellemi vezetője, Rabindranath Tagore Nobel-díjas költő, a Nehru család több tagja és a dalai láma.

Szabó Krisztina tájékoztatása szerint a múzeumban március végéig minden szombaton programokkal várják a látogatókat.

Február 23-án Ráma és a majomkirály címmel életre keltik az indiai mesék hőseit. A foglalkozáson a gyerekek megismerhetnek néhány jellemző történetet és szereplőt India leghíresebb eposzaiból, és kedvenc hőseiket formázó maszkokat készíthetnek.

Hát ez állati! címmel március 1-jén a résztvevők selyemre festik India állatait, mesebeli lényeit, és megismerhetik a hozzájuk kapcsolódó legendákat, szokásokat.

Egy héttel később, március 8-án indiai mágikus homokképeket készíthetnek, s a szavak, formák, színek erejét kutatják, 15-én pedig a hinduizmussal ismerkedhetnek az érdeklődők.

Március 22-én indiai zene szól a múzeumban, 27-én pedig Rabindranath Tagore költő és a két festőnő művészeti kapcsolatáról rendeznek beszélgetést.

Forrás: MTI