A világ reakciója a burmai válságra

A világ kormányai kedden Washington vezetésével fokozták a nyomást a burmai juntára, miután egyre jobban tartanak attól, hogy a katonai vezetés erőszakkal fog fellépni a tüntetők ellen.

George Bush amerikai elnök az ENSZ-közgyűlés idei ülésszakának megnyitóján újabb szankciókat jelentett be a burmai katonai junta és a támogatói ellen.

Nem sokkal előbb rendelt a junta Rangúnban néhány száz katonát és rohamrendőrt a városháza köré.

Más államok vezetői mérsékletre szólították fel a juntát. Az ázsiai hatalmak közül Japán és Ausztrália figyelmeztette a burmai rezsimet, nehogy erőszakot alkalmazzon a tüntetők ellen.

A térség igazi főszereplője, Kína viszont nyíltan nem gyakorolt nyomást Burmára.

Az Európai Unió felszólította a burmai vezetést, hogy ne alkalmazzon erőszakot a tüntetőkkel szemben, akik az erőszakmentesség mellett kötelezték el magukat.

Nagy-Britannia sürgette, hogy a burmai katonai junta engedje szabadon a demokráciáért való küzdelem vezetőjét, a Nobel békedíjas Aung San Suu Kyit.

Franciaország szerint a burmai tüntetések a nép jogos politikai és társadalmi követeléseit fejezik ki. Párizs intette a rangúni vezetőket, hogy bármilyen erőszakot alkalmazzanak a nép ellen.
Forrás: FH