2024. március 28. - Gedeon, Johanna

Figyeljünk az orrpolipra!

A krónikus melléküreg-gyulladások ötödénél alakulhatnak ki orrpolipok, amelyek a tévhitekkel ellentétben nem daganatos, hanem gyulladásos elváltozások, kialakulásukban genetikai és környezeti tényezők is szerepet játszanak – mondja Dr. Fent Zoltán.
2017. július 5. szerda 10:18 - HírExtra
 A Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika egyetemi adjunktusa szerint gyógyszerekkel vagy műtéti úton eredményesen kezelhetők, azonban nagy a kiújulás kockázata, ezért fontos az utókezelés és a kontroll. Az elhanyagolt krónikus melléküreg-gyulladás, akár szemgödör vagy koponyán belüli gyulladást is okozhat, sőt látásvesztéssel is járhat.

Sokakban él az a tévhit, hogy daganatos elváltozásról van szó, ám az orrpolip valójában egy gyulladásos kórkép, amely a magyarok négy százalékánál fordul elő. Bármely életkorban kialakulhat, a tünetek intenzitása azonban az életkor előrehaladtával csökken – mondja Dr. Fent Zoltán, aki a hajlamosító tényezők között említi egyebek mellett az orrsövényferdülést, a szénanáthát vagy a légszennyezettséget.

Az orrpolip jellegzetes tünetei az orrfolyás, az orrdugulás, a szaglás- és ízérzés romlása, a nehézlégzés, a köhögés vagy fejfájás – mondja Dr. Fent Zoltán, hozzátéve, hogy kezelésként leggyakrabban szteroid tartalmú orrsprayt vagy súlyos esetben szteroid tartalmú tablettát írnak fel a betegnek 1-3 hónapra. Ezek a készítmények hatásosak, főleg, ha korai stádiumban fordul orvoshoz a beteg – mondja Dr. Fent Zoltán kiemelve a folyamatos kontroll fontosságát. Az adjunktus szerint kiegészítő kezelésként ajánlani szokták a sóoldatos orrmosást, amely átjárhatóvá teszi a melléküregeket.

Amennyiben ezek nem bizonyulnak hatékonynak, vagy ha a betegség kialakulásában egyértelmű anatómiai eltérések vannak jelen –pl. szűk melléküregnyílások, elváltozások az orrmelléküregben–, akkor műtéti eljárásra van szükség az adjunktus szerint. Az endoszkóppal végzett beavatkozás lényege, hogy nyálkahártya sérülés nélkül megnagyobbítják az orrmelléküreget nyílásait, eltávolítják a váladékot és a polipokat, majd visszaállítják az orrmelléküreg szellőzését. Az utókezelés elengedhetetlen az adjunktus szerint, jelentős ugyanis a kiújulás veszélye. A műtét utáni állapot megtartásához sóoldatos átmosásra, az orrspray használatára és rendszeres kontrollra van szükség.

Dr. Fent Zoltán szerint ha nem kezelik időben, az orrpolip súlyos szövődményeket okozhat. A krónikusan gyulladt nyálkahártya táptalaja lehet a különböző típusú baktériumoknak és gombáknak, melyek tovább vihetik a gyulladást a környező szervekre. Ha nem kezelik, ritka esetben akár szemgödör vagy koponyán belüli gyulladás is kialakulhat.
Forrás: Semmelweis Egyetem
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását